Budeme dál jednat! Podstatné věci koalice nevyřešila

Jan Němec Jan Němec
2. 12. 2013 22:42
ČSSD a ANO neslyšely jasné "ano" od lidovců, nedohodly se ani principy spolupráce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zbytek týdne strávíme intenzivním jednáním, shodli se koaliční vyjednavači ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL.

Jinak se vyjednavači domluvili zhruba jen na tom, že státní rozpočet by bylo dobré schválit do konce roku a že by bylo dobré prosadit i zákon o státní službě, respektive jeho novelu.

Tím ale shoda na podstatných věcech prakticky končí.

Nepodařilo se domluvit ani již načaté personální obsazení klíčových postů ve Sněmovně, strany se nedomluvily, kdo bude řídit jednotlivé sněmovní výbory.

"Hodnotíme to jako kloudnou debatu, i když bez zásadních konkrétních výsledků," shrnul pondělní jednání předseda ANO Andrej Babiš.

"Teď už budeme jednat opravdu intenzivně," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ohledně rozpočtu se všechny strany možné koalice dohodly, že už při projednávání rozpočtu ve Sněmovně budou hledat rezervy.

Na principech koaliční spolupráce zatím dohoda není

"Ve druhém čtení rozpočtu bychom rádi identifikovali úspory," řekl po jednání Bohuslav Sobotka.

To je v podstatě ústupek sociálních demokratů hnutí ANO. ČSSD původně prosazovala, aby se přijal rozpočet připravený Rusnokovou vládou a začátkem příštího roku se připravila jeho novela, zatímco Andrej Babiš mluvil spíše o tom, měnit rozpočet už ve druhém sněmovním čtení a hledat cesty, jak mohou jednotlivé resorty uspořit.

ČSSD, která připravila pro potenciální partnery návrh, jak by měla koalice rozhodovat, odešla z pondělního jednání bez jejich souhlasu.

"Finální text zatím schválen po dnešku není," přiznal Bohuslav Sobotka.

Lidovcům v principech koaliční spolupráce chyběla nějaká pojistka pro to, aby nemohli být přehlasováni.

Tu by si KDU představovala tak, že by návrhy, které by celá koalice brala jako závazně koaliční, musela schválit ve vládě nadpoloviční většina přítomných ministrů z každé strany. Pokud by například lidovci měli v kabinetu tři ministry, pro by museli být dva. Svůj návrh na doplnění teď mají předložit koaličním partnerům.

"Byly to tak dvě tři věty do koaliční dohody," řekl po jednání 1. místopředseda křesťanských demokratů Marian Jurečka.

V ČSSD a ANO si dál nejsou jisti lidovci

A není ani jasné, zda skutečně KDU do koalice vstoupí. Její předseda Pavel Bělobrádek stále mluví jen o "eventuální koalici" a na přímý dotaz jen připustil, že jasno bude až po jednání celostátního výboru strany.

Další postup bude následující: V příštích třech dnech zasednou všechny expertní týmy už ve formátu všech tří stran. V sobotu se pak nad návrhem programu sejde "eventuální" trojkoalice na nejvyšší úrovni.

V programových otázkách stále drhnou daně - ČSSD a ANO se neshodnou na zvyšování daní pro firmy (ANO to odmítá), lidovci chtějí prosadit vyšší daňové odpisy na dítě a společné zdanění manželů.

Třecí plochou jsou i dál církevní restituce, které by ráda ČSSD podstatně revidovala, ANO jen finanční odškodnění - a KDU odmítá jakoukoliv revizi.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy