Bojíme se Moskvy, posteskl si Topolánek při pietě

Michal Pavec
17. 11. 2008 14:30
Politici si připomínají 17. listopad, den boje za svobodu

Praha - Přestože kulaté výročí čeká 17. listopad až příští rok, připomněli si nejvyšší představitelé státu den boje za svobodu.

Nacistickou perzekuci českých vysokoškoláků v roce 1939 i revoluční podzim 1989 vzpomněli ráno u Hlávkových kolejí v Praze premiér Mirek Topolánek či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Předseda vlády připomněl, že většina zemí světa žije pod nedemokratickými vládami a zdůraznil, jak moc je důležité si svobody vážit. Pokáral také některé západní země za shovívavost k Rusku či Castrovu režimu.

Nevynechal ani české státníky. "Stačí, aby se Moskva zamračila a mnozí hned zavrhují radarovou základnou," řekl na pietním setkání.

Premiér také varoval před návratem komunistů, kteří se necelých dvacet let po sametové revoluci díky výsledkům krajských voleb znovu začali přímo podílet na výkonné moci.

Ústy ředitele své kanceláře Ladislava Moravce, promluvil ke shromáždění i prezident Václav Klaus, který se piety osobně nezúčastnil. I on připomněl důležitost svobody, kterou dnešní výročí připomíná.

Paroubek se znovu zastal komunistů

Proti Topolánkovým slovům kritizujícím oficiální návrat komunistů k výkonné moci se ostře ohradil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, jehož strana v řadě krajů přizvala KSČM ke spolupráci na správě regionu.

"Dějiny ukazují, že nezáleží na tom, je-li někdo modrý, hnědý, rudý či oranžový, ale především na tom, jaké hodnoty každý z nás napříč stranami zastáváme. A že ohrožení svobody v podobě diktatury může přijít stejně tak dobře zprava, jako zleva," myslí si Paroubek.

"Projevy politiků především pravicových stran se opakováním stále stejných floskulí o hrozbě komunismu a vyvoláváním strachu nápadně přibližují papalášům minulého režimu, kteří snad ze stejného důvodu, totiž z nedostatku vlastních myšlenek, varovali před revizionismem, popisovali hrůzy kapitalismu a líčili militarismus Západu," dodal šéf Lidového domu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 51 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy