Disident Stárek: Potěšilo mě, že se k nám StB nedostala

Pavel Baroch
17. 11. 2008 8:36
Co také prozradily archivy Státní bezpečnosti

Praha - Bezprostředně po sametové revoluci začal disident František Stárek pátrat po svazku, který na něj komunistická StB vedla.

Ačkoli jeho složku estébáci skartovali, nakonec se k dokumentům dostal oklikou jako badatel Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Nacházím čím dál víc kopií, které byly také v mém svazku," řekl Aktuálně.cz Stárek. Dodal, že ho příjemně překvapila jedna věc: Když na přelomu 70. a 80. let žil asi čtyři roky v komuně v Nové Vízce u Chomutova, nebydlel s nimi trvale ani jeden agent StB.

"Státní bezpečnost k nám musela posílat Františka Horáčka, který je známější pod přezdívkou Jimi Čert, ale já přezdívkou oslovuju jenom své kamarády," poznamenal Stárek, jedna z legend předlistopadového undergroudu. Jimi Čert hraje na akordeon a jezdil do Nové Vízky, aby svým "kamarádům" zahrál.

František Stárek a Ivan Jirous, legendy českého undergroudu
František Stárek a Ivan Jirous, legendy českého undergroudu | Foto: Ludvík Hradilek

Přílušník Státní bezpečnosti pak musel z Ústí nad Labem jezdit za agentem Jimim Čertem jezdit do Hradce Králové, aby získal o komuně nové informace.

Aparatura v Havlově stodole

"Odhaduje se, že v disentu bylo asi dvacet procent agentů StB, ale v undergroudu toho bylo podstatně méne," konstatoval Stárek, jeden ze zakladatelů Českého Woodstocku, nejstaršího hudebního festivalu pod širým nebem v Trutnově.

Když v roce 1987 měla odstartovat první přehlídka, vtrhla do areálu StB a diváky rozehnala. Vypůjčenou aparaturu si organizátoři schovali ve stodole na chalupě u Václava Havla.

Dva a půl roku za vydávání časopisu Vokno

To už měl ale Stárek za sebou 2,5 roku vězení za vydávání "ilegálního" časopisu VOKNO, kam přispíval také Ivan Jirous a další "ztroskotanci a samozvanci", jak tyto lidi označilo koncem 80. let komunistické Rudé právo.

"V době od roku 1979 do listopadu 1981 jako člen organizované skupiny organizoval přípravy zhotovování, vydávání a rozšiřování nelegálního časopisu VOKNO, obsahující články s protispolečenskou a hrubě neslušnou tématikou a tím, že shromažďoval příspěvky do tohoto časopisu a sám do něj přispíval svými články, aktivně se podílel na jeho rozšiřování na různých místech ČSSR se dopustil zjevné neúcty vůči společnosti, tedy dopustil se veřejně hrubé nreslušnosti," konstatoval v červenci 1982 okresní soud v Chomutově.

Poslední předlistopadový šéf StB Alojz Lorenc
Poslední předlistopadový šéf StB Alojz Lorenc | Foto: Archiv

Asanace na Stárka nefungovala

František Stárek se stal také jedním z cílů akce Asanace, jejímž smyslem bylo přimět "nepohodlné" občany, aby opustili socialistické Československo.

Když se estébáci, kteří se na Asanaci podíleli, dostali po listopadu 1989 před soud, vypověděl Stárek, že ho příslušníci StB často nutili k soudu. Při výsleších často sylšel větu: "Chceš do Vídně, nebo na Bory?"

"Když jsem byl v roce 1981 zadržen v Mladé Boleslavi, tak mi v průběhu zatýkání řekli, že by mě také mohli odvést na hranice," vypověděl Stárek jako svědek před soudem. Když odmítl, poslal ho soud do vězení za vydávání samizdatového časopisu Vokno.

 

Právě se děje

Další zprávy