Politici jdou na Hrad s plánem rychle přepsat Ústavu

Kateřina Eliášová
2. 9. 2009 0:25
Šéfové dvou nejsilnějších stran ODS a ČSSD trvají na říjnovém termínu předčasných voleb
Politici ve speciálu Václava Moravce v České televizi
Politici ve speciálu Václava Moravce v České televizi | Foto: Repro ČT24

Praha - Zatímco právníci analyzují, co vůbec znamená rozhodnutí Ústavního soudu, který zmrazil možnost říjnových předčasných voleb, šéfové dvou největších stran mají jasno.

Volby chtějí v říjnu.

Jirí Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS) se dnes vypraví na schůzku na Hradě, kam dorazí i předsedové dalších stran, premiér Fischer a šéfové senátu a sněmovny, s vlastním scénářem, jak volby v říjnu uskutečnit.

Jindy zapřísáhlí rivalové se ve večerní debatě v České televizi shodli, že by bylo možné bleskově přijmout obecnou změnu ústavy. Během dvou dní. Změna by umožnila rozpustit sněmovnu a vyvolat říjnové volby.

"Je docela dobře možné, aby změnu příští týden ve středu schválila sněmovna a ve čtvrtek senát," prohlásil Topolánek. Jiří Paroubek to vzápětí odsouhlasil coby rychlé a bezbolestné řešení.

K tomuto plánu potřebují získat prezidenta Klause, který by následně musel změnu stvrdit svým podpisem.

Drahé rozhodnutí

Rozhodnutí Ústavního soudu způsobilo politikům šok. Topolánek hovořil o absurdistánu a několikrát na kameru žádal předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, aby přiznal, že to všechno byla legrace.

Co se stalo?

  • Ústavní soudci se rozhodli posoudit ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka, že předčasné volby porušují jeho právo na nerušený výkon funkce.
  • A proto odsunul "vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vypsání předčasných voleb".
  • To může ve svém důsledku znamenat, že se volby 9. a 10. října vůbec nemusejí konat.

Prodlení by pro politiky znamenalo značné finanční ztráty. Už nyní do kampaní lijí stovky milionů korun a účty za ně pravidelně platí až ze státního příspěvku za získaná křesla.

Ministr vnitra Martin Pecina nadto vyčíslil, že stát už za přípravu předčasných voleb v říjnovém termínu vydal desítky milionů korun.

Politici - vyjma zeleného Ondřeje Lišky a šéfa lidovců Cyrila Svobody - se proto shodli, že musí vyzvat soud, aby jednal rychle.

Pokud soudci příští týden Melčákovu stížnost zamítnou, byly by říjnové volby reálné. Pokud jí vyhoví, volby budou pravděpodobně až v červnu 2010. To by také znamenalo, že by se politici museli shodnout, jak bude pokračovat v červnu 2006 zvolená sněmovna s před létem dosazeným úřednickým kabinetem Jana Fischera.

Podezřelá shoda

Fakt, že si během noční debaty v ČT politici tolik notovali, vyvádí - podle jeho vlastních slov Mirka Topolánka z míry. Média, ale i politici totiž spekulují o povolební možnosti vzniku velké koalice.

Menší strany před ní v kampani varují a sbírají body voličů.

Pokud je nyní oběma největšími rivaly prezentována hladká shoda na rychlém tažení proti Ústavnímu soudu a snaze uspořádat volby v navrženém termínu, může to na voliče dělat dojem, že si politici ČSSD a ODS chystají půdu pro společnou dohodu po volbách.

Foto: Aktuálně.cz
Utrhl se Ústavní soud ze řetězu? Diskutujte

 

Právě se děje

Další zprávy