Policisté žádost sepsali precizně, Babiše s Faltýnkem viní z vážných skutků, říká poslanec Plíšek

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2017 21:44
I když šéf ANO Andrej Babiš tvrdí, že postup policie proti němu je politicky motivovaný, první názory poslanců, kteří viděli žádost o jeho vydání, jsou opačné. Podle poslance TOP 09 a místopředsedy mandátového a imunitního výboru Martina Plíška, který patří do tábora Babišových oponentů, policisté žádost o vydání dvojice Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek sepsali precizně. Podle serveru Neovlivní.cz by se vyšetřování ale nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí, například Jany Mayerové, která žádost o dotaci za Čapí hnízdo podepsala. Babiš se kvůli žádosti o vydání nehodlá sám vzdát poslaneckého mandátu.
Andrej Babiš před svatbou na Čapím hnízdě
Andrej Babiš před svatbou na Čapím hnízdě | Foto: ČTK

Praha - Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny sice začne rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka až příští pátek, už teď se ale začali jeho členové s žádostí seznamovat. Mezi prvními, kdo se podíval na detailní informace policie, je místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09.

"O detailech nemůžu mluvit, ale obecně můžu říci, že policejní žádost je podle mě zpracovaná precizně a zodpovědně," sdělil Plíšek Aktuálně.cz. Dokumenty, které na výboru leží, jsou klíčové, protože právě na jejich základě budou nejdříve členové výboru a následně celá sněmovna posuzovat, zda svolí ke stíhání obou poslanců.

Podle něj bude výbor žádost projednávat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze. Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září.

Plíšek měl také možnost seznámit se s konkrétními podezřeními, která policie vůči dvojici poslanců má. "Skutky, které jsou oběma pánům přičítané, jsou vážné, a proto budu doporučovat členům našeho klubu, aby hlasovali pro jejich vydání trestnímu stíhání," řekl poslanec. "V žádosti je přesně popsaný sled událostí a skutky, ze kterých policie oba poslance podezírá," dodal.

Samotné detaily nechtěl Plíšek popisovat s odůvodněním, že k tomu nemá oprávnění. Podle něj byl ale celý případ v minulosti tak podrobně popsaný, že je zřejmé, z čeho policisté dřívější představitele Agrofertu podezírají. 

Nechápeme, tvrdí shodně Babiš a Faltýnek

Z dosavadních informací vyplývá, že policisté podezírají Babiše z toho, že se svou firmou Agrofert postupoval tak, aby podvodem získal evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. Jaroslav Faltýnek se měl podle policie podílet na tomto podvodu tím, že podepsal jeden z dokumentů, který umožnil podání žádosti o dotace.

Andrej Babiš v pátečním rozhovoru pro Aktuálně.cz veškerá podezření odmítl a tvrdil, že jde o politicky motivovaný útok na něj a hnutí ANO. "Dotace pro Čapí hnízdo byla kontrolována minimálně desetkrát, možná i vícekrát, za hejtmanů Bendla, Ratha, za ministra financí Kalouska, všichni to kontrolovali, všechno bylo v pořádku. Podmínky dotace byly naplněné, projekt slouží veřejnosti," hájí se Babiš.

Kvůli žádosti o vydání se šéf hnutí ANO nehodlá sám vzdát poslaneckého mandátu, jak doporučovala jemu a Faltýnkovi opoziční ODS. Na dotaz ČTK v pátek předseda ANO uvedl, že k tomu není žádný důvod.

Podobně reagoval Faltýnek, který tvrdí, že nechápe postup policie, protože se údajně na dění kolem Čapího hnízda nijak nepodílel a nic o něm nevěděl. "Nechápu, proč mám být obviněný. Když jsem byl podat vysvětlení, policisté tvrdili, že vystupuji v roli svědka," řekl místopředseda ANO v ČT.

Podle serveru Neovlivní.cz by se však policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.

"Pokud by šlo o skutečně faktický problém, tak první obvinění jsem měla obdržet já, jakožto osoba která podepsala žádost o dotaci. Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl," sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony. Ve vedení firmy Čapí hnízdo působila Mayerová ještě pod dívčím jménem Nagyová.

Bývalý ministr financí a předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v pátek novinářům řekl, že Česko bude muset 50 milionů korun z dotace na Čapí hnízdo vrátit Evropské unii. "V trestněprávní individuální rovině může rozhodnout jenom soud, o tom není pochyb. Ale že Andrej Babiš lhal a podváděl, že si přivlastnil peníze, které patřily malým podnikatelům, o tom prostě pochyb není," uvedl.

Mandátový a imunitní výbor se poprvé k celé kauze sejde v pátek 18. srpna, kdy určí zpravodaje pro tento bod. Do té doby by se měli s policejním spisem seznámit všichni členové výboru, včetně mimopražských. Mezi ně patří například poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka, který uvedl, že si policejní žádost prostuduje v pátek před jednáním výboru.

Babiš i Faltýnek se už nechali slyšet, že se nebudou imunitou ohánět a nechají se policii vydat. Následně lze očekávat, že policisté oba politiky obviní z porušení zákona. Toto obvinění jim nebrání v tom, aby kandidovali ve volbách. Pokud by byli zvoleni, opět by získali imunitu a policie by musela opakovaně žádat o jejich zbavení imunity.

 

Právě se děje

Další zprávy