Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Policisté při zatčení kurdského politika Muslima nepochybili, tvrdí policejní inspekce

ČTK ČTK
12. 2. 2018 17:49
Inspekce se případem zabývala na základě podnětu, který podal ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).
Sálih Muslim
Sálih Muslim | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policisté při nedávném zadržení kurdského politika Sáliha Muslima v Praze nepochybili a nespáchali žádný trestný čin. Jednali na základě souhlasu pražského městského státního zastupitelství, které mělo k dispozici všechny informace týkající se zadržené osoby. Informoval o tom mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivo Mitáček.

Inspekce se případem zabývala na základě podnětu, který podal ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Pražské městské státní zastupitelství dostalo žádost o zatčení a vydání Muslima, kterou zaslala turecká policie české policii. Mitáček uvedl, že policisté jednali na základě souhlasu státních zástupců, kteří byli seznámeni se všemi okolnostmi o osobě, která měla být zatčena.

Policisté pak Muslima zadržela na základě zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. "Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu," dodal Mitáček. Inspekce šetření ukončila minulý týden a výsledky odeslala ministrovi, který o prověření případu požádal.

Turecko sedmašedesátiletého syrského Kurda Muslima považuje za teroristu, zatímco podle Kurdů je hrdinou v boji proti samozvanému Islámskému státu. Politik byl v Praze zadržen po čtyři dny. Soud ho propustil na svobodu 27. února. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání.

Jeho zatčení a následné propuštění mělo za následek diplomatickou roztržku. Turecko poslalo Česku nótu. České ministerstvo zahraničí v reakci odmítlo turecké nařčení, že by Česko podporovalo propuštěním politika mezinárodní terorismus.

Muslim patřil do loňska k vedení syrské Sjednocené demokratické strany (PYD). Podle Ankary je tato strana napojená na tureckou separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) řazenou k teroristickým organizacím.

Ankara viní Muslima z narušování jednoty a územní celistvosti státu, z vraždy, pokusu o vraždu a z ničení veřejného majetku. Turecko na něj vydalo zatykač v listopadu 2016 v rámci vyšetřování pumového atentátu, při kterém v únoru téhož roku v Ankaře zemřelo 29 lidí. Muslim jakékoli zapojení do atentátu odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy