Policisté při vyšetřování VV trestný čin nespáchali

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 5. 2011 13:04
Dospěla k tomu policejní inspekce, která se případem zabývala
Vít Bárta (VV).
Vít Bárta (VV). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detektivové z protikorupční policie se při vyšetřování kauzy údajné korupce ve Věcech veřejných (VV) nedopustili trestného činu.

Dospěla k tomu inspekce policie, která se případem zabývala na základě podnětu bývalých náměstků šéfa Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Zdeňka Tomici a Tomáše Krůla.

Kauzu předala státnímu zastupitelství, které má posoudit, zda kriminalisté prověřování protahovali. Policejní prezidium má pak rozhodnout, zda se policisté nedopustili přestupku.

O co v případu jde:

  • Protikorupční policie zahájila trestní řízení v kauze údajného uplácení poslanců VV 11. dubna.
  • Trestní oznámení na Bártu podali bývalí poslanci Škárka a Kočí o pět dní dříve.
  • Kriminalisté se případem zabývají s podezřením na spáchání trestných činů podplacení a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
  • Škárka i Kočí tvrdí, že je Bárta uplácel. Kočí prý předal půl milionu korun v hotovosti, podle jejího dřívějšího vyjádření to měla být odměna za obnovení její loajality po několikatýdenní kritice vnitrostranických praktik a za zachování jednotného vystupování poslanců VV.
  • Škárka zase tvrdí, že od Bárty dostal 170 tisíc korun jako platbu za to, že má prosadit zrušení klubu Věcí veřejných v Plzni, který se stavěl proti spolupráci s bývalým primátorem města Pavlem Rödlem, již prosazoval Bárta. Bárta uvedl, že v případě peněz pro poslance se jednalo o půjčky.

Někdejší náměstci ředitele protikorupční policie podle dřívějších informací Hospodářských novin (HN) tvrdí, že vedení útvaru záměrně brzdilo vyšetřování údajných úplatků neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty exposlancům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Detektivové podle nich například začali případ vyšetřovat až po týdnu.

"Po vyhodnocení podání nebylo pracovníky Inspekce policie ČR ve věci zjištěno podezření ze spáchání trestného činu," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Případem se tak má podle ní zabývat pražské městské státní zastupitelství a nadřízení šéfa ÚOKFK Tomáše Martince.

Policejní prezident Petr Lessy však již dříve odmítl podezření z průtahů. Uvedl také, že podle dozorové státní zástupkyně probíhá šetření standardně.

Oba bývalí náměstci podle HN také tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci ihned poté, co se informace o podezření z korupce začátkem dubna objevily v tisku. Martinec prý ale kauzu předal specialistům na daňové úniky a případní pachatelé mohli mít možnost připravit si dopředu obhajobu.

Podle šéfa protikorupční policie to však bylo proto, že už dříve na policii přišel podnět, aby se zabývala hospodařením VV.

Deník následně uvedl, že pochybnosti ohledně postupu policie vyjádřila i obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová, která na případ dohlíží. Označila ho za nelogický. Náměstci jen pár dní po vypuknutí skandálu VV u protikorupční policie skončili.

 

Právě se děje

Další zprávy