Policisté opět zasahují na radnici Brno-střed. Prověřují kupčení s byty za vlády ODS

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
10. 8. 2020 10:44
Policisté z NCOZ zasahují opět na radnici městské části Brno-střed. Tentokrát na bytovém odboru, správě nemovitostí a v archivu. Zásah se podle informací HN a Aktuálně.cz týká kauzy Hubálek. Jak již redakce před několika měsíci informovaly, NCOZ prověřuje vysoce postavené brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s městským majetkem a brali milionové úplatky.
Jihomoravský politik ODS Pavel Blažek tvrdí, že pro něj nepříjemná výpověď jen slouží politickému boji mezi ODS a částí hnutí ANO.
Jihomoravský politik ODS Pavel Blažek tvrdí, že pro něj nepříjemná výpověď jen slouží politickému boji mezi ODS a částí hnutí ANO. | Foto: ČTK

Je to skoro rok a půl, co na radnici největší městské části Brno-střed zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Tehdy to byla součást vyšetřování bývalého vlivného zákulisního hráče ANO Jiřího Švachuly, jehož skupina dle pozdější obžaloby manipulovala veřejné zakázky za stamiliony. Nyní se NCOZ na radnici vrátila. Tentokrát však prověřuje manipulace s městským majetkem v éře ještě před Švachulou, kdy radnici vládla ODS.

Mezi podezřelými je tak exministr spravedlnosti, poslanec a mocný zákulisní hráč Pavel Blažek, jeho někdejší náměstek Radomír Daňhel, nynější primátorka Brna Markéta Vaňková i její vlivný náměstek Robert Kerndl.

Policejní akce se rozběhla kvůli rozhodnutí jejich známého, dříve také jihomoravského politika Pavla Hubálka, že bude vypovídat. Hubálka policisté stíhají a hrozí mu vězení za kupčení s městským majetkem. On ale tvrdí, že byl součástí systému, který vytvořili právě významní politici ODS. Ti Brno řídili před hnutím ANO.

Bývalý starosta obce Rojetín s osmdesáti obyvateli se tak stal zásadním svědkem olomouckého vrchního státního zastupitelství. Někdejší politik ve svém svědectví, které HN a Aktuálně.cz získaly ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, popisuje systém zhruba čtyřiceti na sebe napojených firem a lidí, z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných. Ti měli obchodovat s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovat a účelově privatizovat.

Nynější zásah potvrdil žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík, který dozoruje také případ machinací kolem expolitiků ANO a hlavní postavy případu Jiřího Švachuly. "Aktuálně prováděné prohlídky nejsou prováděné v mnou dozorovaných kauzách, a tedy ne v souvislosti s kauzou Stoka," řekl pro HN Mezlík.

Dozorující státní zástupkyní kauzy Hubálek je Petra Lastovecká z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ta zásah nechtěla nijak komentovat. "K úkonům na Brně-střed se v tomto okamžiku nebudu nijak vyjadřovat," uvedla pro HN žalobkyně.

"Nebudeme se vyjadřovat k té věci. Je tu policie, poskytujeme součinnost, policie vyžaduje podklady," potvrdil HN tajemník Brna-střed Petr Štika.

Hubálek: S městským majetkem manipulovala organizovaná skupina

Pojítkem mezi Hubálkovým případem a korupční kauzou ANO v Brně-střed nazvanou Stoka je bývalý šéf Správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák. Po policejní razii v březnu minulého roku se jako jediný ihned doznal k manipulacím zakázek pod vedením tehdejšího místostarosty Jiřího Švachuly (ANO). Dnes je v kauze Stoka spolupracujícím obviněným, což policistům může výrazně pomoci i při současném vyšetřování. Dle Hubálka byl členem skupiny, která předtím v Brně manipulovala přidělování městských bytů.

"Já sám jsem se dopustil i samostatných trestných činů, ale základem a podstatou mého jednání byla skutečnost, že jsem nebyl sám, ale tuto činnost prováděla řada dalších osob, o kterých vypovídám. Uvedené osoby se i samy obohatily a dnes jsou majiteli lukrativních nemovitostí v Brně-střed. Na listech vlastnictví figurují tito lidé nebo jejich rodinní příslušníci anebo nastrčené osoby, které se spolu s námi podílely na této nezákonné činnosti," vypověděl stíhaný muž.

Hubálek sebe sama v systému staví do pozice takzvané kontaktní osoby, která měla za úkol předem vytipovaným jedincům nabízet dle jejich požadavků nemovitosti do pronájmu a kasírovat za to provize. Magistrátní politici pak v radě a zastupitelstvu odhlasovali, že je nájemníkům Brno odprodá.

"V případech, o kterých vypovídám a vypovídat ještě budu, jsem měl inkasovat od těchto lidí peníze ve výši, která mi byla předem sdělena, které jsem musel odnést určitému člověku, který byl zapojen do systému. Nikdy bych sám nedokázal realizovat tolik nájmů a prodejů bytů a nebytových prostor," hájil se ve výpovědi Hubálek.

Za osoby, které měly v jím popsaném systému "rozhodovací pravomoc", přitom označuje vlivné politiky ODS, kteří v té době na brněnské radnici seděli. "Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Ota Bradáč, kdy se tito seznámili při studiích na vysoké škole, kdy si Kerndl a Bradáč dodělávali doktorandské studium a Pavel Blažek zde učil," uvedl Hubálek.

Blažek: Je to naprostý nesmysl

Blažek, stejně jako Vaňková i Kerndl mají za to, že Hubálkova výpověď jen slouží politickému boji mezi ODS a částí hnutí ANO.

"Již více než před rokem jsme byli upozorněni, že celý předmětný trestní spis s těmito výpověďmi obviněného Hubálka byl nabízen různým osobám v Brně ke koupi a k využití, a to včetně představitelů některých politických stran. Trestní spis se tehdy dostal do rukou i poslanci Pavlu Blažkovi, který reagoval okamžitým podáním trestního oznámení," napsali v reakci na dotazy Aktuálně.cz a HN.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy