Trojice převážela v dodávce 22 běženců do Německa, policie je navrhla obžalovat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2019 16:12
Policisté navrhli podat obžalobu na tři převaděče, kteří loni vezli v dodávce dvaadvacet cizinců. Převaděči převáželi běžence z Iráku, Sýrie a Turecka přes Česko do Německa. Vyšetřování případu s krycím názvem Torax trvalo kriminalistům z Národní centrály proti organizovanému zločinu necelých jedenáct měsíců.
Policisté zadrželi tři převaděče, v dodávce vezli 22 cizinců | Video:

"Spisový materiál kriminalisté předali státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Teplicích, kterému navrhli podat obžalobu na trojici osob pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Cesta části dvaadvacetičlenné skupiny běženců podle detektivů začala v Turecku a druhé části v Rumunsku, odkud jeli v kamionu přes Maďarsko a Slovensko. V Česku na ně poblíž Jablunkova čekala dodávka, která je měla dovézt do Německa.

Jejich cesta skončila na okraji Prahy, kde je policisté počátkem března zadrželi. V nákladovém prostoru dodávky objevili 18 dospělých a čtyři děti. Jedna z žen byla navíc ve vysokém stupni těhotenství.

Běžence si poté převzala cizinecká policie. S některými bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění a dalšími řízení, jehož cílem je vrátit je do státu, v němž před zadržením v Česku požádali o azyl. Všichni skončili v detenčních zařízeních.

S českými policisty na případu pracovali jejich kolegové ze Slovenska a Německa, kteří gang sledovali zhruba dva měsíce. Z jejich vyšetřování vyplynulo, že v minulosti organizovali nejméně šest podobných převozů.

Za jednoho převezeného člověka podle detektivů brali od dvou do osmi tisíc eur (51 až 203 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy