Trojice převážela v dodávce 22 běženců do Německa, policie je navrhla obžalovat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2019 16:12
Policisté navrhli podat obžalobu na tři převaděče, kteří loni vezli v dodávce dvaadvacet cizinců. Převaděči převáželi běžence z Iráku, Sýrie a Turecka přes Česko do Německa. Vyšetřování případu s krycím názvem Torax trvalo kriminalistům z Národní centrály proti organizovanému zločinu necelých jedenáct měsíců.
Policisté zadrželi tři převaděče, v dodávce vezli 22 cizinců | Video:

"Spisový materiál kriminalisté předali státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Teplicích, kterému navrhli podat obžalobu na trojici osob pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Cesta části dvaadvacetičlenné skupiny běženců podle detektivů začala v Turecku a druhé části v Rumunsku, odkud jeli v kamionu přes Maďarsko a Slovensko. V Česku na ně poblíž Jablunkova čekala dodávka, která je měla dovézt do Německa.

Jejich cesta skončila na okraji Prahy, kde je policisté počátkem března zadrželi. V nákladovém prostoru dodávky objevili 18 dospělých a čtyři děti. Jedna z žen byla navíc ve vysokém stupni těhotenství.

Běžence si poté převzala cizinecká policie. S některými bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění a dalšími řízení, jehož cílem je vrátit je do státu, v němž před zadržením v Česku požádali o azyl. Všichni skončili v detenčních zařízeních.

S českými policisty na případu pracovali jejich kolegové ze Slovenska a Německa, kteří gang sledovali zhruba dva měsíce. Z jejich vyšetřování vyplynulo, že v minulosti organizovali nejméně šest podobných převozů.

Za jednoho převezeného člověka podle detektivů brali od dvou do osmi tisíc eur (51 až 203 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy