Varovné zprávy z podsvětí podle tvrzení ministerstva vnitra hovoří o násilných útocích nebo profesní a osobní diskreditaci jednotlivých státních úředníků. "Tyto signály máme. Hrozeb je víc, ale nelze je specifikovat," prohlásil náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.#reklama
Stejně mluví i ministr vnitra František Bublan. "Určité ohrožení tam je. Snažíme se je minimalizovat alespoň tím, že lidé, kteří k případu sbírají informace a jsou faktickými hybateli vyšetřování, nepřicházejí do styku s obviněnými či obhájci z kauz Radovana Krejčíře. Jde o to, aby se o nich nevědělo," uvedl ministr Bublan.
Policisté však v trestních kauzách uprchlého miliardáře nevystupují jen v roli obětí. Někteří z nich s ním přímo spolupracovali.(o korupci čtěte zde)
Advokát: Nedávalo by to logiku
Advokát Radovana Krejčíře, který se před českými úřady skryl na Seychelských ostrovech, zprávy o hrozbách označil za nereálné. "A to s ohledem na to, kolik lidí na těch případech pracuje, by to ani nedávalo logiku. I kdyby zmizeli čtyři lidé, vyšetřování by to nezastavilo," řekl advokát Tomáš Sokol.
Samotní policisté i žalobci z Krejčířových kauz nicméně tvrdí, že primárně nejde o ovlivnění vyšetřování, ale o pomstu za překažení podnikatelových aktivit. Bezprostředně poté, co úřady Krejčíře letos v létě obvinily z nejtěžšího zločinu - přípravy vraždy - podnikatel utekl ze země. Návratem do Česka riskuje hrozbu mnohaletého vězení, své podnikání proto musel v zemi utlumit. (o Krejčířových kauzách zde)
Žalobci: Už se nám snažil pomstít
V minulých týdnech pak ze Seychel prostřednictvím Mf Dnes vzkázal, že půjčil vládní ČSSD (ovládající ministerstvo vnitra a policii) desítky miliónů a šéf žalobců jeho trestních kauz Jaroslav Dolejší jej při domovní prohlídce nechal utéct. "Detailně jsme to vyšetřili a můžeme s jistotou říci, že tvrzení pana Krejčíře byla pouhou snahou o diskreditaci vrchního státního zastupitelství a snahou dostat ze hry doktora Dolejšího," prohlásila mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Zadražilová.
Radovan Krejčíř svá obvinění dosud nepodložil žádnými důkazy, slibuje ale, že je zveřejní během měsíce.
Nikdy se nic neprokázalo
Není to přitom poprvé, co úřady mluví o ohrožení svých lidí kvůli kauzám uprchlého miliardáře. Žádná z hrozeb fyzické likvidace se ale dodnes nenaplnila. "Informace o hrozbách jsem měl už v minulosti a to v obou rovinách: násilné i diskreditační. A bral jsem to velmi vážně," uvedl žalobce Vladimír Trýzna. V jeho případě - stejně jako ve všech dalších - nebyly proti Krejčířovi a jeho lidem žádné důkazy. "To je na tom možná to nejhoší. Nevíte, jestli se máte skutečně bát nebo jde jen o výstrahu, která vás má zneklidnit," dodal státní zástupce. (o vraždách kolem Krejčíře)
Policie se v minulosti obávala i o život svědků, kteří proti Krejčířovi svědčili. Většina klíčových postav jeho případů proto vypovídala pod falešnou identitou. Radek Zwierzyna, který proti Krejčířovi vypovídal v kauze údajné vraždy celníka a miliardového ataku na státem ovládanou společnost Čepro, se dokonce pohybuje pod nepřetržitou policejní ochranou a je ukrytý na neznámém místě.