Policista ukradl peníze kolegům. Za zpronevěru dostal výpověď, teď ho potrestal soud

Jan Horák Jan Horák
14. 3. 2022 17:41
Bývalý příslušník speciální pořádkové jednotky dostal podle zjištění Aktuálně.cz podmíněný trest vězení za zpronevěru. Nechal si vybrané peníze od kolegů, které měl přitom odvést do společné odborové kasy. V rukou je měl několik let. Už předtím ho pravomocným verdiktem vedení policie propustilo ze služby. Kauza však měla pestrý vývoj, v jednu chvíli soud stíhání policisty zastavil.
Odsouzený expolicista Pavel Štěpán sloužil u speciální pořádkové jednotky šest let (ilustrační foto).
Odsouzený expolicista Pavel Štěpán sloužil u speciální pořádkové jednotky šest let (ilustrační foto). | Foto: Jakub Plíhal

Trestní příběh dnes už bývalého policisty Pavla Štěpána začíná v květnu 2018. Tehdy se konal sjezd Unie bezpečnostních složek, což je jedna ze dvou největších odborových organizací sdružujících policisty. Na sjezdu vyšlo najevo, že odborová organizace při pražské speciální pořádkové jednotce neodvedla do společné kasy členské příspěvky za posledních pět let.

Štěpán do jednotky přišel v roce 2013, působil v ní jako odborník na balistiku. Od první chvíle odborům v jednotce předsedal. Právě on neposílal vybrané peníze na centrálu, místo toho je držel u sebe. Když ho unie vyzvala k jejich předání, odmítl. Příspěvky se podle něj hradily bezhotovostně. Tvrdil, že nemá co vracet. Nebyla to však pravda. A letos 2. března přišel u Městského soudu v Praze pravomocný trest.

"Obžalovaný byl uznán vinným ze spáchání zpronevěry. Obžalovanému byl uložen trest odnětí svobody v trvání osmi měsíců s tím, že výkon tohoto trestu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v délce patnácti měsíců," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí soudu Adam Wenig.

Nechal si peníze od 35 kolegů

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila Štěpána v květnu 2019. Než k tomu došlo, unie měla podezření, že mu zůstalo v rukou 150 tisíc korun ze shromážděných příspěvků. Na počátku vyšetřování tvrdil, že peníze neměl komu předat. Podle svých slov ho unie podle zákona nevyzvala, jakým způsobem prostředky na centrálu poukázat. V tomto duchu prý jen dostal e-mail z neznámé adresy.

Inspekce však během vyšetřování zjistila, že z tohoto e-mailu se Štěpánem běžně komunikoval šéf Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Drexler. Podle zjištění inspekce se Štěpán navíc účastnil shromáždění předsedů jednotlivých odborových organizací, kteří přijali stanovy včetně pravidel pro nakládání s vybranými příspěvky. Podle inspekce tak musel vědět, jak s penězi zacházet.

Inspekce vyčíslila škodu na 67 tisíc korun. Dohledala, že Štěpán shromáždil peníze od 35 lidí. Rozdíl oproti původnímu podezření unie na částku 150 tisíc mohl vzejít z toho, že při jejím vyčíslení se opírala o počet členů Štěpánovy odborové organizace. V průběhu vyšetřování inspekce objasnila, že někteří lidé vzali přihlášku do odborů zpět nebo příspěvky vůbec neplatili.

Zastavení trestního stíhání

V březnu 2020 státní zástupce Štěpána obžaloval, o rok později mu Obvodní soud pro Prahu 4 za zpronevěru vyměřil osm měsíců podmíněně s odkladem na 15 měsíců. "Členské příspěvky nepředal do pokladny, ani je nepřevedl na bankovní účet Unie bezpečnostních složek, úmyslně je bezdůvodně zadržoval, tím (…) způsobil na jejím majetku škodu nejméně 66 tisíc korun," zněl hlavní argument rozsudku.

V době prvního verdiktu už Štěpán u policie několik měsíců nesloužil. Vedení sboru ho kvůli zahájení trestního stíhání propustilo v květnu 2019, jeho vyhazov pak v říjnu téhož roku stvrdil přímo policejní prezident Jan Švejdar. Nucený odchod od policie přitom Štěpánovi nahrál v tom, jak jeho kauzu vypořádal loni v červenci odvolací Městský soud v Praze. Jeho stíhání zastavil.

Obviněn nadvakrát

  • Původní obvinění Pavla Štěpána z května 2019 na základě jeho stížnosti zrušil dozorový žalobce z Městského státního zastupitelství, generální inspekce musela své závěry doplnit.
  • Inspekce si vyžádala další materiály Unie bezpečnostních sborů týkající se jejích stanov, opatřila si také rozhodnutí o vyloučení Štěpána z unie a výzvu k vrácení peněz. 
  • Inspekce následně Štěpána obvinila loni v září znovu, tentokrát už usnesení o zahájení trestního stíhání obstálo. Štěpánovu stížnost státní zástupce zamítl.

"V souvislosti s jednáním, pro které bylo zahájeno trestní stíhání, byl obviněný propuštěn ze služebního poměru příslušníka Policie České republiky, to lze považovat za kárný postih, který je dostatečný. Účelu trestního řízení tak bylo dosaženo, zvláště když obviněný již v průběhu přípravného řízení nahradil způsobenou škodu," vysvětloval verdikt městský soud.

Zvrat u Nejvyššího soudu

Tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však rozhodnutí pražského městského soudu o zastavení Štěpánova stíhání napadl dovoláním. Podle něj odvolací instance vycházela ze zákonných předpisů, které nejsou v této kauze přiléhavé. Nejvyšší soud mu loni v listopadu dal za pravdu. Rozhodnutí pražského městského soudu zrušil a přikázal mu věc znovu projednat. S jasnými pokyny.

"Rozhodnutí o propuštění ze služebního poměru není rozhodnutím o skutku obviněného a zejména nemá povahu rozhodnutí kázeňského či kárného," upozornil senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Josefem Mazákem. "Jedná se čistě jen o opatření personální povahy, a nikoli o kázeňské, kárné či jiné rozhodnutí o skutku, pro který je obviněný trestně stíhán," stojí dále v rozhodnutí.

Štěpánovo propuštění proto nelze vnímat jako trest, jenž by vylučoval jeho postih podle trestního práva. Podle Nejvyššího soudu nestačilo ani to, že peníze během vyšetřování vrátil. "Po celé řízení popíral protiprávnost svého činu. Naprostá absence sebekritického hodnocení činu brání tomu, aby náhrada škody mohla být pokládána za důvod k závěru, že z hlediska chování po činu bylo dosaženo účelu trestního řízení."

Městskému soudu v Praze tak letos v březnu nezbylo než rozhodnout v duchu verdiktu nadřízené instance. Pravomocně ho tak uznal vinným ze zpronevěry. Sám Štěpán už dříve jakýkoliv delikt ze své strany popíral. "V této burlesce lze použít jedině slova pana premiéra - je to účelovka, je to kampaň," řekl Aktuálně.cz počátkem roku 2020.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy