Policie zdokumentovala, jak pracují čeští extrémisté

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
13. 6. 2009 22:30
Aktuálně.cz získalo dokument s důvody, proč bylo zahájeno trestní stíhání
Foto: Petr Sznapka

Praha - Policie sepsala důvody, proč tento týden na několika místech v republice podnikla rozsáhlou razii proti pravicovým extremistům. 

Je zřejmé, že razii spustila po více než ročním sledování protagonistů extremistické scény.

Deseti zatčeným neonacistům, které obvinila, připisuje účast na jedenácti koncertech, které se konaly od loňského dubna do letošního února. Na akcích se hajlovalo, zpívaly nacistické texty a vykřikovala hesla podobného ražení.

Detaily o obvinění vyčetlo Aktuálně.cz z policejního dokumentu, jehož autenticitu potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

"Je to skutečně oficiální dokument, který dostává do rukou každá obviněná osoba, včetně advokáta konkrétní osoby," řekl mluvčí o dokumentu, který nese datum 9. června, kdy zátah začal. "Chybí tam například příjmení, datum narození a místo bydliště," dodal.

Hlavní obviněný

Z jedenácti stránkového dokumentu vyplývá, že si detektivé sledovali hlavně aktivistu hnutí Martina F., který podle obvinění obchoduje s oblečením neonacistických značek a v Praze vlastní obchod nazvaný Hate Core Shop.

Tento muž figuruje v policejním dokumentu u všech koncertů a podle policistů patřil k hlavním organizátorům. Většinou zajišťoval kapely, staral se o pozvané hosty nebo dokonce na koncertech prodával oblečení s neonacistickými symboly.

O dalších obviněných, například Lukáši R., který patří mezi postavy pražské neonacistické scény, se v dokumentu píše jen na dvou místech. Jednou podle obvinění připravoval návrh letáku a jednou zařizoval pronájem sálu.

Všichni neonacisté jsou podle detektivů spojeni s Národním odporem. Na polovinu extremistů uvalil soud vazbu, zbylí jsou vyšetřováni na svobodě. Všichni čelí obvinění z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Trutnov, Praha, Komárov

Policie v obvinění zdokumentovala koncerty v Trutnově, ve Vysoké Srbské u Náchoda, v Ochozi u Brna, v Praze Bráníku, v Šardicích u Hodonína, v Komárově u Pardubic, v Snopoušovech u Plzně, v Příbrami, v Čečovicích u Plzně a ve dvou případech se jednalo o České Budějovice.

Foto: Petr Sznapka

První koncert se konal loni v dubnu v Trutnově. Jedním z hlavních organizátorů byl podle obvinění právě Martin F., který pozval několik neonacistických skupin, určil výši vstupného, poslal zvací sms zprávu. 

Zákon podle policejního dokumentu neonacisté porušili hned několikrát. Provolávali neonacistická hesla nebo hráli písně, které propagovaly národní socialismus.

Neonacistická Madona

Policie v obvinění popisuje mimo jiné koncert v Ochozí u Brna. Vystoupila zde švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madona.

Koncert podle obvinění organizoval jeden ze zatčených Robert F., kterému podle policie také připadl výtěžek z celé akce. 

Zajistit bezpečí obyvatel přijelo do Přerova celkem asi sedm set policistů. Těžkooděnce vedení policie povolalo ze tří krajů.
Zajistit bezpečí obyvatel přijelo do Přerova celkem asi sedm set policistů. Těžkooděnce vedení policie povolalo ze tří krajů. | Foto: Petr Sznapka

Krev a čest

Kvůli listopadovému koncertu v Příbrami policisté obvinil například Lukáša R.

"Instruoval objednavatele sálu ve věci smlouvy o pronájmu předmětného sálu, o náležitostech smlouvy a zpětně byl informován od objednavatele o stavu příprav sálu na hudební akci. Lukáš R. se rovněž podílel na distribuci hromadné naváděcí zprávy pro účastníky této akce," popisuje dokument policejní mluvou podrobnosti koncertu. 

Poslední koncert, který policisté při akci monitorovali, byl v únoru v Českých Budějovicích.

Vystoupila zde například slovenská neonacistická skupina skupiny Project Vandal, dále pak bývalá skupina Vlajka, která hrála skladby věnované Ianu Stuartovi Donaldsonovi, jakožto čelnímu představiteli britské neonacistické organizace Blood and Honour (Krev a čest - heslo jednotek SS a Hitlerjungend).

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy