Zadržení neonacisté patří k zakázanému Národnímu odporu

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
12. 6. 2009 13:34
Kvůli raziím mají ochranku příbuzní Fischera a Peciny, nepřímo připustili policisté

Praha - Všech deset neonacistů, které policie po úterní razii obvinila kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus a fašismus, patří ke členům zakázaného hnutí Národní odpor.

Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty aktivisté od loňského dubna uspořádali jedenáct koncertů takzvané "White power music."

"Jedná se o specifický hudební styl pravicových extremistů, vyznačující se nenávistnými texty, které často oslavují násilí," upřesnil Šlachta.

Na polovinu extremistů uvalil soud vazbu, zbylí jsou vyšetřováni na svobodě. Všichni čelí obvinění z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost jsou to přesně ti lidé, kteří v Česku koncerty neonacistických kapel organizují.

Co je Národní odpor?

  • je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku
  • jedná se o neregistrované hnutí
  • je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu
  • kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany

Zdroj: ČTK

Země bude bílá, znělo sálem

Podle detektivů měl každý z obviněných při organizaci koncertů přesně dané úkoly. Od přípravy až po finanční vyúčtování.

Na koncertech prý byly interpretovány texty, které oslavovaly Třetí říší, nacionální socialismus či antisemitismus.

"Ubytovny azylantů hoří, země Česká bude bílá," znělo podle kriminalistů sálem. Navíc prý neonacisté sálem provolávali hesla jako "Heil Hitler" nebo "Sieg Heil".

Trutnov, Praha, Komárov...

Detektivové z ÚOOZ zátah na pořadatele neonacistických koncertů plánovali delší dobu, konkrétně od začátku loňského roku. Akce vyvrcholila v úterý, kdy je kriminalisté pozatýkali při raziích v domácnostech i podnicích. Nesla název "Power".

V hledáčku kriminalistů byl například dubnový koncert v Trutnově, srpnový v Praze - Braníku, listopadový v Komárově a Příbrami a koncert v Českých Budějovicých v lednu a únoru.

Antifašisté z Antify dnes média také upozornili na dokument vystavený na serveru mosteckého neonacistické sdružení Radicalboys. Neonacisté tvrdí, že jde o interní policejní dokument s pokyny pro zátah na radikály. Konkrétně je v dokumentu uvedeno, na co se mají detektivové zaměřit při domovních prohlídkách.

Straší neonacisté politiky?

Detektivové dnes také nepřímo potvrdili souvislost mezi  zátahy proti neonacistům a policejní ochranou, kterou od čtvrtka dostaly rodiny premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny.

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 45 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 56 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy