Zadržení neonacisté patří k zakázanému Národnímu odporu

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
12. 6. 2009 13:34
Kvůli raziím mají ochranku příbuzní Fischera a Peciny, nepřímo připustili policisté

Praha - Všech deset neonacistů, které policie po úterní razii obvinila kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus a fašismus, patří ke členům zakázaného hnutí Národní odpor.

Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty aktivisté od loňského dubna uspořádali jedenáct koncertů takzvané "White power music."

"Jedná se o specifický hudební styl pravicových extremistů, vyznačující se nenávistnými texty, které často oslavují násilí," upřesnil Šlachta.

Na polovinu extremistů uvalil soud vazbu, zbylí jsou vyšetřováni na svobodě. Všichni čelí obvinění z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost jsou to přesně ti lidé, kteří v Česku koncerty neonacistických kapel organizují.

Co je Národní odpor?

  • je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku
  • jedná se o neregistrované hnutí
  • je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu
  • kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany

Zdroj: ČTK

Země bude bílá, znělo sálem

Podle detektivů měl každý z obviněných při organizaci koncertů přesně dané úkoly. Od přípravy až po finanční vyúčtování.

Na koncertech prý byly interpretovány texty, které oslavovaly Třetí říší, nacionální socialismus či antisemitismus.

"Ubytovny azylantů hoří, země Česká bude bílá," znělo podle kriminalistů sálem. Navíc prý neonacisté sálem provolávali hesla jako "Heil Hitler" nebo "Sieg Heil".

Trutnov, Praha, Komárov...

Detektivové z ÚOOZ zátah na pořadatele neonacistických koncertů plánovali delší dobu, konkrétně od začátku loňského roku. Akce vyvrcholila v úterý, kdy je kriminalisté pozatýkali při raziích v domácnostech i podnicích. Nesla název "Power".

V hledáčku kriminalistů byl například dubnový koncert v Trutnově, srpnový v Praze - Braníku, listopadový v Komárově a Příbrami a koncert v Českých Budějovicých v lednu a únoru.

Antifašisté z Antify dnes média také upozornili na dokument vystavený na serveru mosteckého neonacistické sdružení Radicalboys. Neonacisté tvrdí, že jde o interní policejní dokument s pokyny pro zátah na radikály. Konkrétně je v dokumentu uvedeno, na co se mají detektivové zaměřit při domovních prohlídkách.

Straší neonacisté politiky?

Detektivové dnes také nepřímo potvrdili souvislost mezi  zátahy proti neonacistům a policejní ochranou, kterou od čtvrtka dostaly rodiny premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny.

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy