Zadržení neonacisté patří k zakázanému Národnímu odporu

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
12. 6. 2009 13:34
Kvůli raziím mají ochranku příbuzní Fischera a Peciny, nepřímo připustili policisté

Praha - Všech deset neonacistů, které policie po úterní razii obvinila kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus a fašismus, patří ke členům zakázaného hnutí Národní odpor.

Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty aktivisté od loňského dubna uspořádali jedenáct koncertů takzvané "White power music."

"Jedná se o specifický hudební styl pravicových extremistů, vyznačující se nenávistnými texty, které často oslavují násilí," upřesnil Šlachta.

Na polovinu extremistů uvalil soud vazbu, zbylí jsou vyšetřováni na svobodě. Všichni čelí obvinění z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost jsou to přesně ti lidé, kteří v Česku koncerty neonacistických kapel organizují.

Co je Národní odpor?

  • je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku
  • jedná se o neregistrované hnutí
  • je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu
  • kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany

Zdroj: ČTK

Země bude bílá, znělo sálem

Podle detektivů měl každý z obviněných při organizaci koncertů přesně dané úkoly. Od přípravy až po finanční vyúčtování.

Na koncertech prý byly interpretovány texty, které oslavovaly Třetí říší, nacionální socialismus či antisemitismus.

"Ubytovny azylantů hoří, země Česká bude bílá," znělo podle kriminalistů sálem. Navíc prý neonacisté sálem provolávali hesla jako "Heil Hitler" nebo "Sieg Heil".

Trutnov, Praha, Komárov...

Detektivové z ÚOOZ zátah na pořadatele neonacistických koncertů plánovali delší dobu, konkrétně od začátku loňského roku. Akce vyvrcholila v úterý, kdy je kriminalisté pozatýkali při raziích v domácnostech i podnicích. Nesla název "Power".

V hledáčku kriminalistů byl například dubnový koncert v Trutnově, srpnový v Praze - Braníku, listopadový v Komárově a Příbrami a koncert v Českých Budějovicých v lednu a únoru.

Antifašisté z Antify dnes média také upozornili na dokument vystavený na serveru mosteckého neonacistické sdružení Radicalboys. Neonacisté tvrdí, že jde o interní policejní dokument s pokyny pro zátah na radikály. Konkrétně je v dokumentu uvedeno, na co se mají detektivové zaměřit při domovních prohlídkách.

Straší neonacisté politiky?

Detektivové dnes také nepřímo potvrdili souvislost mezi  zátahy proti neonacistům a policejní ochranou, kterou od čtvrtka dostaly rodiny premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny.

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy