Expert: Policie ulovila střední management neonacistů

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
10. 6. 2009 14:08
Policie po razii proti extremistům obvinila deset lidí. Podívejte se, kdo jsou zatčení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Sznapka

Praha - Deset lidí, které policie pozatýkala při úterní razii proti neonacistickým organizacím a dnes je obvinila, nepatří v hnutí krajní pravice k velkým rybám.

"Jde spíše o takzvaný střední management v rámci celé té organizace. Rozhodně ale nejde o top manažery a nejedná se vlastně ani o lidi, kteří by primárně organizovali násilné akce," říká politolog a odborník na extremismus Jan Charvát.

Policie sice jména zadržených úzkostlivě tají, ale novinářům se podařilo zjistit, že mezi nimi mimo jiné jsou Lukáš Rod, Martin Franěk, Vilém Farkač, Pavel Blinka a Michal Moravec.

Jde především o pořadatele rasistických koncertů a členy neonacistických hudebních skupin. O šéfy, kteří by stáli za organizováním velkých protestních akcí - jako třeba nedávno v Krupce na Teplicku - se podle expertů nejedná.

Policie o celém případu mlží. Jasné je zatím pouze to, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci. Všichni obvinění jsou momentálně v cele předběžného zadržení v Brně. Proč byli převezeni právě sem, nechce nikdo komentovat.

Jak již Aktuálně.cz v úterý informovalo, dozor brněnského státního zástupce a převoz do brněnské věznice může nasvědčovat tomu, že zájem policistů se točí také okolo srpnového koncertu pod širým nebem v Ochozi u Brna, na kterém vystoupila švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madonna.

O tom ostatně svědčí i výslech Kláry Slámové, která se tehdy jako právní zástupkyně pořadatelů koncertu účastnila a komunikovala s novináři.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy