Expert: Policie ulovila střední management neonacistů

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
10. 6. 2009 14:08
Policie po razii proti extremistům obvinila deset lidí. Podívejte se, kdo jsou zatčení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Sznapka

Praha - Deset lidí, které policie pozatýkala při úterní razii proti neonacistickým organizacím a dnes je obvinila, nepatří v hnutí krajní pravice k velkým rybám.

"Jde spíše o takzvaný střední management v rámci celé té organizace. Rozhodně ale nejde o top manažery a nejedná se vlastně ani o lidi, kteří by primárně organizovali násilné akce," říká politolog a odborník na extremismus Jan Charvát.

Policie sice jména zadržených úzkostlivě tají, ale novinářům se podařilo zjistit, že mezi nimi mimo jiné jsou Lukáš Rod, Martin Franěk, Vilém Farkač, Pavel Blinka a Michal Moravec.

Jde především o pořadatele rasistických koncertů a členy neonacistických hudebních skupin. O šéfy, kteří by stáli za organizováním velkých protestních akcí - jako třeba nedávno v Krupce na Teplicku - se podle expertů nejedná.

Policie o celém případu mlží. Jasné je zatím pouze to, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci. Všichni obvinění jsou momentálně v cele předběžného zadržení v Brně. Proč byli převezeni právě sem, nechce nikdo komentovat.

Jak již Aktuálně.cz v úterý informovalo, dozor brněnského státního zástupce a převoz do brněnské věznice může nasvědčovat tomu, že zájem policistů se točí také okolo srpnového koncertu pod širým nebem v Ochozi u Brna, na kterém vystoupila švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madonna.

O tom ostatně svědčí i výslech Kláry Slámové, která se tehdy jako právní zástupkyně pořadatelů koncertu účastnila a komunikovala s novináři.


 

Právě se děje

před 55 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy