Praha - Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil v pátek deset lidí z tunelování petrolejářské firmy Oleo Chemical. Mezi stíhanými je podnikatel Ivo Rittig, dva z jeho advokátů nebo manažeři společnosti Oleo.
Že policie v pátek zatýkala právě v souvislosti s touto soukromou firmou, která se topí v miliardových dluzích a dodávala biopaliva státním i městským firmám, potvrdila pro online deník Aktuálně.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
"Obvinění měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a tyto dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu," upřesnil žalobce Adam Borgula, který kauzu dozoruje.
Deset osob je podle něj obviněno z několika trestných činů - krácení daně, porušení povinnosti při správě cizího majetku a praní špinavých peněz. Za to jim hrozí osmileté vězení a propadnutí majetku.
"Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," upřesnil Borgula.
Pro podnikatele Ivo Rittiga jde o třetí obvinění během sedmi měsíců. Policie ho stíhá ještě ve dvou jiných kauzách: za údajné praní špinavých peněz v souvislosti se zakázkou na dodávku jízdenek pro pražský dopravní podnik a kvůli údajnému vyzrazení utajovaných informací z BIS.
Rittig původně nebyl v první vlně pátečního zatýkání, protože ho policie nezastihla doma. Ještě před polednem se však do své vinohradské vily vrátil. Pak jej policie zatkla a obvinila. Pro Aktuálně.cz to potvrdila Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová.
Obvinění je podle ní vykonstruované a lze prý předpokládat podání návrhu na vazbu. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že se o případných vazebních návrzích bude rozhodovat zřejmě až během soboty.
Zadržení advokáti z MSB Legal
Kromě Rititga policie obvinila i jeho advokáty z kanceláře MSB Legal. Zdroj blízký vyšetřování Aktuálně.cz řekl, že jde o Karolínu Babákovou a Davida Michala. Policie navíc podle informací Aktuálně.cz zatkla i Michalova bratra Petra z firmy Peskim, která pro MSB Legal zpracovává účetnictví.
Nadto policie stíhá ještě tři lidi z Oleo Chemical - zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a manažera Radomíra Kučeru - a také podnikatele Petera Kmetě, Rittigova obchodního partnera ze zprostředkovatelské firmy Cokeville Assets se sídlem v Karibiku.
Zbývající dva obvinění by podle serveru Lidovky.cz měli být z účetní firmy Peskim, jejíž čtyři další zaměstnanci byli údajně zadrženi, ale zatím nejsou z ničeho obviněni.
Právě server Lidovky.cz upozornil na policejní zátah jako první a v minulosti popsal pozadí celého případu okolo společnosti Oleo. Její spor s příbramským výrobcem koupelen Ravak totiž podle všeho stál na začátku kauz spojovaných s podnikatelem Ivo Rittigem.
Dodávky pro státní i městské firmy
Akciová společnost Oleo Chemical funguje od roku 2004, její hlavní činností je výroba a prodej bionafty. Zabývá se také nákupem a prodejem automobilového benzinu a dodávala pro státní i městské firmy.
Na poli biopaliv a chemikálií bývá považována za konkurenta holdingu Agrofert, který patří vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi z hnutí ANO.
Firma Oleo Chemical figuruje v případu pražského dopravního podniku v zakázce na dodávky bionafty, na kterou koncem roku 2011 upozornil Nadační fond proti korupci.
Fond tvrdí, že u dodávky pohonných hmot pro dopravní podnik byl nastaven podobný systém jako v případu podezřelé dodávky jízdenek - tedy předražené produkty a následné vyvádění části peněz ze zakázky do zahraničí.
"Informace z dnešního rána nás samozřejmě potěšila. Tato kauza byla podle mého názoru velmi dobře zpracována a bylo pouze otázkou času, kdy policie udeří. Byť jsme na kauzu upozornili v roce 2011, tak u těchto případů s mezinárodním přesahem nelze očekávat výsledek za několik měsíců. Je třeba být trpělivý," uvedl ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka.
Oleo Chemical měla podle zjištění fondu uzavřenou poradenskou smlouvu s karibskou společností Cockeville Assets. Oleo Chemical se v minulosti důrazně ohradila proti spekulacím, že se účastní nezákonného jednání.
V případu údajně předražených jízdenek čelí obvinění z praní špinavých peněz Rittig, advokáti David Michal a Marek Stubley a také výše zmiňovaný zástupce Cokeville Assets Peter Kmeť.
Podle policie zprostředkovala nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek právě Kmeťova firma, které Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Konečným příjemcem těchto peněz měl být podle policie údajně Rittig.