Praha - Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) čelí podezření, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům. Vyloučena není ani korupce.
Případem se již zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, napsaly Hospodářské noviny.
Podle listu mělo k protiprávnímu jednání docházet zejména koncem loňského roku, kdy ERÚ od 15. prosince do Silvestra povolil 328 slunečních elektráren.
Jen elektrárny spuštěné do konce loňského roku mají nárok na loňskou výkupní cenu elektřiny po dobu dvaceti let. Letos spuštěné elektrárny mají podmínky asi o čtvrtinu horší. Právě proto se na konci loňského roku se spouštěním elektráren tolik spěchalo.
Politický tlak
Policii na některé podezřelé případy upozornilo samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta.
"Policie vyšetřuje postup úřadu z konce loňského roku. Blíž to nechci komentovat, detaily teprve zjišťuji," řekla deníku nová předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Vyšetřování potvrdil i mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
Kvůli pochybením odvolal Fiřt šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. "V jeho případě nešlo o podezření z korupce, odbor nezvládl manažersky," řekl deníku zdroj z ERÚ.
Minimálně jeden úřadník ale musel odejít, protože udělil licenci nedostavěné elektrárně. Není však prý jasné, zda šlo o korupci, nebo o liknavost.
Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví i o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Navíc se prý setkali i s tím, že se je někteří investoři snažili ošidit.
ERÚ loni proto začalo fyzicky kontrolovat všechny nově povolované elektrárny nad jeden megawatt výkonu. Byly to stovky kontrol.
"Až při kontrolách jsme někdy zjistili, že stavební úřady vydávaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly třeba ani nainstalované solární panely. Nebo že na neexistující elektrárny jsou vydané revizní zprávy," řekl deníku jeden z pracovníků ERÚ.
Úřad nahlásil policii i ty podezřelé případy, kdy se zdá, že chyboval právě stavební úřad či revizní technici. Obviněn ale zatím nikdo nebyl.