Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vrátili Ivo Rittigovi část zabavených věcí, které u něj zajistili během loňské červnové razie, při níž byla mimo jiné zatčena i tehdejší vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová (dnes Nečasová).
Mezi věcmi, které mu vyšetřovatelé po bezmála jednom roce vrátili, byla mimo jiné elektronika. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila Rittigova advokátka Karolína Babáková z kanceláře MSB Legal.
"Byla to veškerá elektronika, což bylo 99 procent věcí. Zbytek jsou papírové dokumenty, ale to klienta netrápí, šlo hlavně o novinové články, ty si prý může policie nechat," napsala Aktuálně.cz Babáková.
"Šlo o telefony, iPady, CD, drtivá většina se soukromým obsahem, například filmy, pracovních věcí bylo minimum," doplnila Babáková.
V době, kdy mu byly tyto věci zabaveny, ještě obviněn nebyl. Dnes Rittig čelí stíhání za praní špinavých peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajované informace.
Šlachta přiznal, že se do počítačů nedostali
Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta ještě v polovině února v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přiznal, že se jim nepodařilo soubory z počítačů, které Rittigovi zabavili, rozklíčovat.
"Byly tam (u Rittiga - pozn. red.) zašifrované počítače a s jejich dešifrací máme problém. Stále to řešíme a neposunuli jsme se," řekl v únoru Šlachta.
Zda se jeho útvar nakonec do elektroniky dostal, není zřejmé. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták ani vrchní žalobce Ivo Ištvan nechtějí to, zda byla policie úspěšná, komentovat.
Policie obstavila domy a byty
Jak Lidové noviny jako první uvedly, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných.
Policisté zajistili několik nemovitostí advokáta Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, který patří mezi obviněné v kauze Ivo Rittiga. Jde o byt na novém sídlišti na pražské Zbraslavi. Je nedaleko od sídla speciálních útvarů policie. Další nemovitost Stubleyho je v Lipenci.
V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť.
Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.