Poslanec ODS poslal policii na Langera a Kyselého. Vadí mu, že mohli lustrovat jeho majetek

Petr Koděra Petr Koděra, Jana Klímová
26. 10. 2015 12:32
Poslanec za ODS a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný podal trestní oznámení na tři lidi: na exministra vnitra a svého spolustraníka Ivana Langera a také na dva obviněné ve vazbě - Langerova přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a náměstka krajské olomoucké policie Karla Kadlece. Novotný podezírá Kadlece, že vynášel Kyselému a Langerovi informace o jeho majetku.
Foto: ČTK

Olomouc - V korupční kauze Olomouc padlo nové trestní oznámení. Podal ho poslanec ODS a někdejší primátor Olomouce Martin Novotný.

Detektivy protimafiánského útvaru posílá na tři lidi: na exministra vnitra a svého spolustraníka Ivana Langera a také na dva obviněné ve vazbě - Langerova přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a náměstka krajské olomoucké policie Karla Kadlece. "Ano, je to pravda. Trestní oznámení jsem podal," potvrdil Novotný.

Kdo je Martin Novotný (43)

Kongres ODS č.24

Poslanec a místopředseda ODS, v letech 2006 až 2014 primátor Olomouce. Z funkce primátora odstoupil kvůli souběhu funkcí už na podzim 2013, kdy ho voliči poslali do Sněmovny. K primátorování mu pomohl letitý olomoucký lídr ODS a ministr vnitra Topolánkovy vlády Ivan Langer, později se ale jejich cesty kvůli odlišným politickým názorům rozešly.

Chce nechat prověřit podezření, že plukovník Kadlec si díky vysoké funkci u policie nechal lustrovat Novotného majetkové poměry - třeba peníze na bankovním účtu nebo nákup auta - a informace pak vynášel k Langerovi a Kyselému.

"Považuji za nepřijatelné, aby si neautorizované osoby mimo policii mohly o komkoliv zjišťovat citlivé informace," dodal Novotný.

Další podrobnosti odmítl komentovat s tím, že chce dát policii prostor pro vyšetřování. Neřekl tak například, jak se o možném lustrování svého majetku dozvěděl.

Langerův advokát Tomáš Sokol se o trestním oznámení poslance Novotného dozvěděl teprve od redakce online deníku Aktuálně.cz. "Můj klient mi o tom nic neříkal. Nebudu to zatím nijak komentovat," řekl Sokol.

Obhájce stíhaných Ivana Kyselého a Karla Kadlece se zatím nepodařilo zastihnout.

Věděli hodně

Informaci o trestním oznámení zevnitř ODS přinesl v pondělním vydání týdeník Respekt. Jako autora oznámení neuvedl poslance Novotného, zmínil ale, že podání míří na Kyselého, Langera a Kadlece.

Podle policejních odposlechů přepsaných v soudním povolení k domovní prohlídce, z něhož v minulých dnech citoval server Neovlivní.cz, věděl zejména podnikatel Kyselý hodně.

Například o dalším bývalém olomouckém primátorovi ODS a nynějším náměstkovi Martinu Majorovi. Kyselý podle nahrávek přinesl Majorovi klíčovou informaci od policisty Kadlece: že se kriminálka zajímá o jeho vklady v hotovosti na bankovní účet a že by si je měl včas vybrat, než mu je zablokují.

Podle Majora pro něj bylo tehdy šokující, že takové informace podnikatel Kyselý vůbec má. Vložení peněz na svůj účet navíc podle svých slov nepovažoval za problém.

"Svědomí mám naprosto čisté. Postupoval jsem přesně podle zákona a zdroj peněz uvedl v přiznání o střetu zájmů, který pravidelně odevzdávám. Nikdo z policie mě také nikdy kvůli tomu nekontaktoval," říká Major.

Peníze, konkrétně dvakrát 250 tisíc, mu poskytli podle jeho vysvětlení rodiče na koupi pozemku.

Major nyní v kauze nazvané Vidkun vystupuje jako svědek. Bližší informace o tom, co všechno Kyselý o jeho financích věděl a za jakých okolností se na něj obrátil, tak nechce komentovat.

Čtyři obvinění, bez Langera

V případu jsou zatím obviněni čtyři lidé, tři jsou ve vazbě. Kromě podnikatele Kyselého a policejního důstojníka Kadlece ještě jeho podřízený, šéf olomoucké krajské kriminálky Radek Petrůj.

Jediný vyšetřovaný na svobodě je sociálnědemokratický olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, kterého policie viní z úplatkářství. Po policistovi Kadlecovi chtěl za peníze zamést vyšetřování údajného dotačního podvodu. Vinu ale odmítá a i přes výzvy špiček ČSSD nechce opustit křeslo hejtmana.

Bývalý ministr Topolánkovy vlády a stále ještě aktivní člen olomoucké ODS Ivan Langer, který v příběhu podle policie může hrát jednu ze zásadních rolí, mezi obviněnými dosud nefiguruje. Policie ho sice před dvěma týdny zadržela a prohledala jeho pražský a olomoucký byt, poté ho ale propustila.

Langer zásah policie nijak podrobně nekomentoval. Řekl jen, že mu nerozumí a od té doby s médii nekomunikuje.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy