Poslanec ODS poslal policii na Langera a Kyselého. Vadí mu, že mohli lustrovat jeho majetek

Petr Koděra Petr Koděra, Jana Klímová
26. 10. 2015 12:32
Poslanec za ODS a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný podal trestní oznámení na tři lidi: na exministra vnitra a svého spolustraníka Ivana Langera a také na dva obviněné ve vazbě - Langerova přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a náměstka krajské olomoucké policie Karla Kadlece. Novotný podezírá Kadlece, že vynášel Kyselému a Langerovi informace o jeho majetku.
Foto: ČTK

Olomouc - V korupční kauze Olomouc padlo nové trestní oznámení. Podal ho poslanec ODS a někdejší primátor Olomouce Martin Novotný.

Detektivy protimafiánského útvaru posílá na tři lidi: na exministra vnitra a svého spolustraníka Ivana Langera a také na dva obviněné ve vazbě - Langerova přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a náměstka krajské olomoucké policie Karla Kadlece. "Ano, je to pravda. Trestní oznámení jsem podal," potvrdil Novotný.

Kdo je Martin Novotný (43)

Kongres ODS č.24

Poslanec a místopředseda ODS, v letech 2006 až 2014 primátor Olomouce. Z funkce primátora odstoupil kvůli souběhu funkcí už na podzim 2013, kdy ho voliči poslali do Sněmovny. K primátorování mu pomohl letitý olomoucký lídr ODS a ministr vnitra Topolánkovy vlády Ivan Langer, později se ale jejich cesty kvůli odlišným politickým názorům rozešly.

Chce nechat prověřit podezření, že plukovník Kadlec si díky vysoké funkci u policie nechal lustrovat Novotného majetkové poměry - třeba peníze na bankovním účtu nebo nákup auta - a informace pak vynášel k Langerovi a Kyselému.

"Považuji za nepřijatelné, aby si neautorizované osoby mimo policii mohly o komkoliv zjišťovat citlivé informace," dodal Novotný.

Další podrobnosti odmítl komentovat s tím, že chce dát policii prostor pro vyšetřování. Neřekl tak například, jak se o možném lustrování svého majetku dozvěděl.

Langerův advokát Tomáš Sokol se o trestním oznámení poslance Novotného dozvěděl teprve od redakce online deníku Aktuálně.cz. "Můj klient mi o tom nic neříkal. Nebudu to zatím nijak komentovat," řekl Sokol.

Obhájce stíhaných Ivana Kyselého a Karla Kadlece se zatím nepodařilo zastihnout.

Věděli hodně

Informaci o trestním oznámení zevnitř ODS přinesl v pondělním vydání týdeník Respekt. Jako autora oznámení neuvedl poslance Novotného, zmínil ale, že podání míří na Kyselého, Langera a Kadlece.

Podle policejních odposlechů přepsaných v soudním povolení k domovní prohlídce, z něhož v minulých dnech citoval server Neovlivní.cz, věděl zejména podnikatel Kyselý hodně.

Například o dalším bývalém olomouckém primátorovi ODS a nynějším náměstkovi Martinu Majorovi. Kyselý podle nahrávek přinesl Majorovi klíčovou informaci od policisty Kadlece: že se kriminálka zajímá o jeho vklady v hotovosti na bankovní účet a že by si je měl včas vybrat, než mu je zablokují.

Podle Majora pro něj bylo tehdy šokující, že takové informace podnikatel Kyselý vůbec má. Vložení peněz na svůj účet navíc podle svých slov nepovažoval za problém.

"Svědomí mám naprosto čisté. Postupoval jsem přesně podle zákona a zdroj peněz uvedl v přiznání o střetu zájmů, který pravidelně odevzdávám. Nikdo z policie mě také nikdy kvůli tomu nekontaktoval," říká Major.

Peníze, konkrétně dvakrát 250 tisíc, mu poskytli podle jeho vysvětlení rodiče na koupi pozemku.

Major nyní v kauze nazvané Vidkun vystupuje jako svědek. Bližší informace o tom, co všechno Kyselý o jeho financích věděl a za jakých okolností se na něj obrátil, tak nechce komentovat.

Čtyři obvinění, bez Langera

V případu jsou zatím obviněni čtyři lidé, tři jsou ve vazbě. Kromě podnikatele Kyselého a policejního důstojníka Kadlece ještě jeho podřízený, šéf olomoucké krajské kriminálky Radek Petrůj.

Jediný vyšetřovaný na svobodě je sociálnědemokratický olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, kterého policie viní z úplatkářství. Po policistovi Kadlecovi chtěl za peníze zamést vyšetřování údajného dotačního podvodu. Vinu ale odmítá a i přes výzvy špiček ČSSD nechce opustit křeslo hejtmana.

Bývalý ministr Topolánkovy vlády a stále ještě aktivní člen olomoucké ODS Ivan Langer, který v příběhu podle policie může hrát jednu ze zásadních rolí, mezi obviněnými dosud nefiguruje. Policie ho sice před dvěma týdny zadržela a prohledala jeho pražský a olomoucký byt, poté ho ale propustila.

Langer zásah policie nijak podrobně nekomentoval. Řekl jen, že mu nerozumí a od té doby s médii nekomunikuje.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy