"V současné době je (obviněný) ve výkonu vazby pro zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti," cituje server žalobce Ondřeje Trčku z pražského vrchního státního zastupitelství.
Mluvčí Specializovaného finančního úřadu Lukáš Šimr věc nekomentoval, úřad je podle něj vázán mlčenlivostí. Server uvedl, že policisté prověřují obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015.
Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí. Tehdejší primátorka Adriana Krnáčová serveru řekla, že o případu vůbec nic neví.
Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A Capital Trading za plyn víc než 970 milionů korun. "Mohla či měla vědět, že se účastní podvodu na DPH," cituje SeznamZprávy.cz z dokumentu Specializovaného finančního úřadu. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek pouze uvedl, že společnost v případu figuruje jako poškozená.
B&A Capital Trading neměla licenci na obchod s energiemi
Server píše, že Specializovaný finanční úřad při vyšetřování dospěl ke zjištění, že Pražská plynárenská si firmu B&A Capital Trading dostatečně neprověřila. Městské firmě dodavatele doporučila brokerská společnost, s níž spolupracuje.
B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A Capital Trading smlouvy.
Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) licenci na obchod s energiemi, píše server. Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí ve Velké Británii.
Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly. "Zmapované toky peněz lze vysledovat na zahraniční účty v Polské republice, Černé Hoře, na Kypru, v Turecké republice a Rumunsku. Což odpovídá tomu, že bylo finanční prostředky získané podvodnou činností nutné vyvést ven mimo tuzemsko a působnost tuzemských orgánů," cituje server z dokumentu Specializovaného finančního úřadu.
"Z popsaných skutečností vyplývá, že se jedná o organizovanou skupinu, kdy v rámci účelově vytvořených řetězců firem lze konstatovat podvod na DPH. Pražská plynárenská získala neoprávněný nárok na odpočet z předmětných plnění, čímž došlo ke zneužití systému daně z přidané hodnoty," napsal také finanční úřad.