Policie přichází o elitní detektivy kvůli penězům

Markéta Chaloupská
28. 2. 2009 18:36
V obsáhlém rozhovoru to řekl šéf pražské kriminálky

Praha - Většina zkušených detektivů odchází od policie kvůli penězům, tvrdí v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz šéf pražské kriminálky Milan Jindrák.

Podle něj novým služebním zákonem (nařízení o nutnosti vysokoškolského vzdělání, jedna z novinek Langerovy reformy policie, pozn. red.) ale elitní kriminalisté bez vysoké školy o část peněz přišli a dobře si spočítají, že na tom s výsluhou a odchodným budou líp.

A kriminálka proto bojuje s podstavy. "Z člověka přes noc prostě kriminalistu neuděláme," říká Jindrák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"V Praze je v současné době podstav zhruba tři sta dvacet kriminalistů. Z toho jich asi 200 chybí na oblastech, tedy na Praze 1, 2, 3, 4 a zhruba stovka tady u nás, tedy na Krajském ředitelství hlavního města Prahy, kde se objasňuje ta nejzávažnější trestná činnost, kde pak koná krajský soud."

A.cz: Kolik se vám podařilo nalákat za poslední rok lidí?

Nalákat nevím. Kriminalista se nemůže lákat den ze dne, to je hloupost. U nás platí pravidlo - vyšší bere, takže de facto bereme lidi od nižších útvarů, například z oblastí nebo z krajů, nejčastěji ze Středočeského kraje. Sem tam se také podaří, že k nám přijde někdo z celorepublikových útvarů, jako z protikorupčního nebo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Ale vesměs doplňujeme stavy z vlastních řad, lidově řečeno "vykrádáme" ty oblastní útvary. K nám totiž může přijít jen hotový kriminalista, protože tu děláme nejzávažnější trestnou činnost. Tím pádem nemůžeme vzít někoho z ulice. A to i navzdory tomu, že třeba ten člověk vystudoval práva. Přes noc z něj prostě kriminalistu neuděláme.

Přesný počet lidí, který k nám za poslední rok přišel, ale neznám.

A.cz:  To je ale přeci začarovaný kruh.

To je pravda. Ty obvody jsou na tom skutečně špatně. Teprve teď by jim mohlo ale začít svítat na lepší časy. V první  polovině tohoto roku by mohlo dojít k zastavení prohlubování toho podstavu. Přece jenom ty hlavní důvody odchodů od policie by mohly pominout.

A.cz: Co myslíte těmi důvody?

No ty jsou přece známé. Jednak je to zdravá přirozená obměna kádrů, kdy ti starší policisté jdou do důchodu. Pak je to důsledkem změn vyplývajících z nového služebního zákona, kdy je na některých postech striktně dané, že ten člověk musí mít vysokou školu. Někteří kriminalisté si ji ale nechtějí dodělat, a tak klesnou v platovém žebříčku.

Problém je hlavně u kriminalistů kolem padesátky, ti už prostě studenty být nechtějí. To už ale my neovlivníme. Tady na správě se nám třeba stalo, že přišla vlna a v jednom okamžiku skončilo patnáct lidí. Napsali prostě důvod: končím, a tím to haslo.

Ti, kteří se dají na dráhu studenta, to pak mají těžké. Mají rodinu, problémy, studium, a to vše musí skloubit dohromady. Klobouk dolů.

A.cz: Takže v odchodech hrají roli hlavně peníze.

Ano, tu největší. Pokud mají spočítáno, že mají odslouženo dvacet pět nebo třicet let, tak každý ten rok je na té výplatní pásce znát. Novým služebním zákonem ale o část peněz přišli a dobře si spočítají, že na tom s výsluhou a odchodným budou líp.

Foto: Jiří Kropáček

Mnohokrát na to doplatí. Pokud nemají nic domluveného, tak často nenajdou zaměstnání. A ruku na srdce, lidé, kteří nemají vysokou školu a je jim padesát, tak co si mohou najít. Mám zprávy, že někteří, co takhle odešli, jsou na mizině. To, co tím odchodným nabyli, tak zase rychle utratili.

Na druhou stranu mám zase zprávy, že někteří kriminalisté odešli do soukroma a mají se mnohem lépe.

A.cz: Dobře, a existuje způsob, jak přesvědčit ty lidi, aby tu zůstali?

Takhle: ty lidi, kteří nemají vysokou školu, těžko budete motivovat. Nicméně my se všemi kriminalisty, kteří dají žádost o uvolnění ze služebního poměru, děláme pohovor a přesvědčujeme je, prosíme, aby zůstali.

Ale v podstatě: my jim nemůžeme nabídnout práci, kterou dosud vykonávali, za méně peněz. To by byli sami proti sobě, to by bylo kontraproduktivní.

A.cz: Stalo se vám někdy, že policista přešel na druhou stranu barikády?

No bohužel. Dokonce i já jsem osobně vyšetřoval případ vraždy, kdy pachatelem byl sám policista. Je to sice už dávno, ale vzpomínám si, že o to bylo vyšetřování složitější a také smutnější. Dokazování bylo velice těžké, nakonec byl ale obviněn, odsouzen a odseděl si to v kriminále. Doteď z toho mám divný pocit.

A.cz: A něco ze současnosti?

Praha jako taková má přes šest tisíc zaměstnanců. Nebudeme si to malovat narůžovo, jsou mezi námi ti, kteří sklouznou po šikmé ploše. Prostě jsou.

A.cz: Kolik jich tak je?

Stovky to nejsou, jsou to desítky. Určitě to je dvouciferné číslo. Ale přesné statistiky nemám. Nejvíc mě mrzí, když zjistíme, že policista, který přísahal, je v bandě, přepadává a krade a druhý den jde do práce.

A.cz: A dá se tomu podle vás nějak zabránit?

Kdo má policejní práci rád a dělá ji z přesvědčení, tak nepáchá trestnou činnost. Pokud ho nebaví a jde jen za penězi, tak může sklouznout. 

 

Právě se děje

Další zprávy