Zločinů v Praze ubývá, podsvětí se stěhuje na venkov

Markéta Chaloupská
27. 2. 2009 7:24
Obsáhlý rozhovor Aktuálně.cz s velitelem pražské kriminálky
Situace byla ve všudypřítomném dýmu často nepřehledná. Radikálové v černých kuklách tak mohli chvílemi neočekávaně přebíhat.
Situace byla ve všudypřítomném dýmu často nepřehledná. Radikálové v černých kuklách tak mohli chvílemi neočekávaně přebíhat. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V Praze rapidně klesá kriminalita. Podle šéfa pražské kriminálky Milana Jindráka je důvod prostý - vrahové i zloději se přesouvají z metropole do okolních měst.

Přesun je prý dán tím, že se bohatí lidé stěhují z centra Prahy do satelitních městeček a podsvětí je následuje.

"Jsem ve spojení se středočeskými kolegy a ti tam teď mají nárůst majetkové a násilné trestné činnosti," vysvětluje Jindrák. 

Aktuálně.cz: Policii trápí nedostatek lidí. V současnosti jen pražské kriminálce chybí přes tři sta lidí. Jak se to projeví na práci kriminalistů a v ulicích?

I v této mizérii se snažíme tu trestnou činnost zachytávat. A musím to zaklepat, i když je těch lidí méně, tak zaznamenáváme dobré úspěchy. Už dlouhodobě klesá trestná činnost v Praze.

A.cz: Není to ve skutečnosti spíš tím, že se ta kriminalita přesouvá z centra do ostatních měst?

Tak to je jistě jeden z těch důvodů, ale trochu bych ho upřesnil. Nebudeme si mazat med kolem pusy, že by se člověk, který se bydlí v Praze a krade v Praze, najednou přestěhoval do Tábora. Tak to není.

Nicméně je ale pravda, že mnoho lidí, hlavně těch bohatých, se stěhuje do satelitních městeček kolem Prahy, a to už je Středočeský kraj. Jsem ve spojení se středočeskými kolegy a ti tam teď mají nárůst majetkové a násilné trestné činnosti. Za těmi bohatými lidmi se totiž táhne i to "podsvětí", které dělá zlodějiny, vloupání a krádeže aut. Praha je sice pořád přeplněná, ale ti lidé bydlí jinde.

A.cz: A pokud byste srovnal kriminalitu v Praze a ostatních městech?

Obecně by se dalo říct, že kriminalita v Česku je na stejné, možná mírně vzestupné tendenci, ale v Praze rapidně klesá.
Za to může jednak to stěhování lidí na periferii a jednak se nám daří v některých ukazatelích objasnit série trestné činnosti konkrétních pachatelů.

Milan Franko má na starost veškerá bezpečnostní opatření v rámci mistrovství. Na první pohled je vidět jeho zapálení pro věc. „Všechno klape," hlásí později
Milan Franko má na starost veškerá bezpečnostní opatření v rámci mistrovství. Na první pohled je vidět jeho zapálení pro věc. „Všechno klape," hlásí později | Foto: Martina Machová

A.cz: Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?

Loni a předloni jsme tu měli problém, který se týkal série vážných přepadení bank, finančních domů, pošt a směnáren. My jsme ten gang nakonec rozbili a přišli jsme na to, že jde o pachatele, kteří se vysloveně narodili pro zločin. Kradli, loupili, přepadávali.
Celkem jsme zadrželi čtrnáct lupičů, kteří celkem v loňském roce spáchali čtyřicet jedna útoků na finanční objekty, což je obrovské číslo.

Z toho gangu jsou už dva po smrti. Jeden z nich je ten pachatel, který se zastřelil v Palladiu a ten druhý, jeden z těch nejhlavnějších, který rozkrýval celou tu jejich trestnou činnost, ten se pak ve vězení oběsil.

A.cz: Jak se policii daří objasňovat vraždy?

Na vraždách je to už dlouhodobě daný, tam jsou ty statistiky vždycky velmi dobré. Dělají a i dělali zde totiž ti nejlepší detektivové, ta práce je pro ně poslání.

Například v roce 1996, když jsem ještě dělal na vraždách velitele, tak jsme měli 65 vražd a teď v loňském roce jich byla půlka - 33. Tenkrát to bylo tím, že někteří lidé pocit volnosti a demokracie upustili a navíc sem přijelo hodně cizinců. Šlo hlavně o lidi z Východu. Poměr cizinců a Čechů, kteří páchali tuto trestnou činnost, byl tehdy tak padesát na padesát.

A.cz: Co trestná činnost u cizinců. Jaký je jejich podíl?

Shodou okolností, první dvě vraždy v letošním roce spáchali cizinci. První vražda podíl Ukrajinců, druhá vražda podíl Rumunů. Ten fenomén cizího prvku tady pořád je.

Jejich trestná činnost je nárazová. Je to otázka náhody, je to život. Například v loňském roce, kdy došlo k 33 vraždám, jich třináct spáchali cizinci. Z toho: Uzbekistán sedm lidí, Čína tři, Arménie dvě, po jednom Ukrajina, Vietnam, Alžír.

A.cz: Jaká je objasněnost na vraždách v minulém roce?

Jsme na 85 procentech. V roce 2007 to bylo 90 procent.

A.cz: Takže to klesá. Není to tedy z velké části nedostatkem lidí?

No na těch vraždách ne, tam těch lidí zase moc neubylo. Možná tam ubudou v tomto roce. To já nevím.

A.cz: Máte pro to jiné vysvětlení?

Foto: Ondřej Besperát

Ten hlavní důvod, proč je to o tři procenta víc nebo méně, je ve složitosti případu. Obecně se dá říci, že se snadněji objasňují vraždy, kdy mezi pachatelem a obětí je vztah. Jakože manžel zabije manželku nebo přítel přítele. V loňském roce jsme ale měli složitější ty případy a pak se to další dobu objasňovalo.

A.cz: Co nejčastěji dovede policii na stopu?

To se liší. Když případ oznámí občan, tak je nutné, aby policisté toho občana uměli pozorně vyslechnout. Pak také výborně ohledat místi činu. Použít všechny zákonné operativní prostředky, jako odposlechy, sledování osob a věcí. Aby dokázali najít všechny kontakty, všechny styky. Udělat takovou mozaiku, aby vyšetřovatel mohl dát státnímu zástupci na zlatém podnose případ a on s tím mohl jít k soudu.

A taky, aby všichni znali trestní řád a uměli využít všech těch interních aktů řízení. Pak do toho dát svoji chytrost, um a zkušenosti a hlavně aby byli pracovití. Je to o lidech.

České podsvětí

A.cz: Jak se změnilo český podsvětí do devadesátých let?

Má to historické důvody. V devadesátých letech tady nastalo uvolnění. Navíc jak se začaly hýbat ekonomické trhy, tak sem proudily davy cizinců a také se ven dostalo hodně lidí na amnestii. Nárůst kriminality byl obrovský. Navíc tady začaly působit cizí gangy, proto byly zřízeny celorepublikové složky, třeba ÚOOZ.

Postupně se to ale trochu brzdilo a v současné době je to takový standardní.

A.cz: Co znamená standardní?

No že o tu práci nepřijdeme. Jsou lidé, kteří jsou nepoučitelní. Abychom si mysleli, že tu budou jen hodní a pracovití lidé, kteří budou pro rodinu, to nebude nikdy. My jsme tu od toho, abychom trestnou činnost objasňovali.

Osobně si ale myslím, že v devadesátých letech se sem přistěhovalo velké množství cizinců a lidé, kteří do té doby pracovali v kancelářích, tak se řada z nich vymkla. Začali si brát úvěry, získali kapitály a stali milionáři. Některým se to podařilo legálně, některým nelegálně. To je ale otázka na protikorupční.

A.cz: Je pravda, že mafii dnes tvoří bílé límečky?

Já nemám rád slovo mafie. Podle mě, když je mafie ve státě, tak se zpravidla o ní ani neví. Neviditelná moc, která může ovládat státní správu. My s ní nepracujeme, děláme na obecné a hospodářské kriminalitě, takže nemůžu říct, jak je to u nás.

 

Právě se děje

Další zprávy