Pro boj s korupcí chybí v Česku stovky policistů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Markéta Chaloupská, Veronika Suchá
25. 9. 2008 9:30
Protikorupční policie postrádá 88 lidí
Jiří Novák vede protikorupční policii od ledna 2008.
Jiří Novák vede protikorupční policii od ledna 2008. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Současné kauzy ukazují, že hlavní problém u nás stále leží v oblasti politické korupce, nekontrolovaného lobingu, nedostatečně nezávislé justice a až příliš podmaněné státní správy."

Takto o korupci v Česku referoval na základě zprávy Transparency International její český ředitel David Ondráčka.

Ale právě útvary, které mají tyto případy řešit, stále postrádají desítky elitních detektivů. Jen protikorupční policii chybí téměř devadesát lidí. A to se podle Ondráčky projevuje i na samotném vyšetřování kauz.

"Je jasné, že dvě stě padesát lidí u protikorupčního útvaru rozhodně nestačí. Vede to k tomu, že se věnují jen velkým věcem a ostatní svěřují okresním ředitelstvím. Tam je ale problém s ovlivňováním. Je problém, když policista na menším městě vyšetřuje starostu. Může dojít třeba k úniku informací," řekl.

Čtěte více: Čerstvý index korupce zveřejněn. Je to smutné čtení

A dokládá to praktickým příkladem: Transparency International podala za poslední období šest trestních oznámení, ale ta se slovy Ondráčky mírně řečeno vlečou.

"Policie sice zahájila prověřování, ale výsledky nejsou. Na policii se přitom neobracíme se vším, jen s vážnými případy, kde už skutečně není jiná možnost," říká odborník na korupci Ondráčka.

Foto: Ondřej Besperát

S tím ale nesouhlasí mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek, který tvrdí, že nedostatek lidí nemá na práci policie vliv.

"Nesmí to mít vliv. Musíme řešit úplně všechno. Policisté musí dělat více přesčasů," vysvětloval. 

S nedostatkem lidí se potýká i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, i když se podle mluvčího Pavla Hantáka podařilo úbytek snížit. Přesto přiznává, že útvar postrádá kolem stovky policistů. "V současné době je to něco pod stovku," upřesnil.

Nastanou lepší časy?

Doplnit elitní policisty však není vůbec lehké. Když chce detektiv sloužit v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, tak musí mít praxi v oboru, projít psychotesty a fyzickými prověrkami. Pokud všechny tyto požadavky splní, tak se pak zkouší z toho, jak dokáže prakticky analyzovat určité případy.

V souvislostech: Exstarosta Nového Boru dostal za úplatek rok vězení

A právě druhá část je kamenem úrazu. "Tady je tak čtyřicetiprocentní úspěšnost," vysvětluje Hanták.

Zájem je podle něj sice obrovský, ale není možné přijmout někoho z "venku". Útvar tedy musí brát lidi od krajské a okresní policie. To je ale začarovaný kruh.

"Nemůže vybrat nějakou kriminálku. Policisté by zase chyběli tam," vysvětluje.

Ministerstvo vnitra: trend se otočí

Ministerstvo vnitra si myslí, že trend, kdy policii chybí elitní detektivové, by se měl do konce roku otočit.

"Z pohledu vybavení služeben se situace dramaticky zlepšuje, což lidi také motivuje. Z tohoto důvodu se domníváme, že by se ten odchodový trend měl otočit," řekl Aktuálně.cz  náměstek ministerstva vnitra Jaroslav Salivar. Zároveň ale přiznal, že je to mravenčí práce, která trvá roky. "Je třeba tyhle policisty vychovat, což není hned."

Spousta policistů podle něj odešla v důsledku nového služebního zákona z roku 2007, který například neumožňuje, aby šéf elitního útvaru neměl vysokou školu.

 

Právě se děje

Další zprávy