Krize míchá nebezpečný koktejl, přibude vražd a zločinů

Martin Novák Martin Novák
26. 2. 2009 12:40
Recese přináší zločinnost. Česko to zatím nepociťuje
Speciální oddíly litevské policie zasahují proti demonstrantům, protestujícím kvůli ekonomické krizi.
Speciální oddíly litevské policie zasahují proti demonstrantům, protestujícím kvůli ekonomické krizi. | Foto: Reuters

* Česko zatím neregistruje nárůst kriminality * Zločinnost naopak stoupá v Číně, téhož se obává Rusko * Organizovaný zločin podle OSN na krizi vydělává

Praha - Hospodářské problémy, které zasáhly celý svět, mají všude bez ohledu na veškeré kulturní rozdíly několik společných jmenovatelů.

Jedním z nich jsou obavy z prudkého nárůstu kriminality. Rovnici "více nezaměstnaných a více chudých rovná se více zločinu a více obětí zločinu" rozumějí téměř všude na světě.

Nepochybují o tom ani ve Spojených státech.

"Je to logické. Když byl na tom Wall Street naposledy velmi špatně v roce 1987, počet vražd a přepadení prudce vzrostl," napsal deník New York Times.

Ohrožené dědictví Giulianiho

Největší americké město má za sebou několik úspěšných let boje s kriminalitou pod taktovkou bývalého starosty Rudolpha Giulianiho. Teď se bojí, že se vše může vrátit do starých kolejí.

Foto: Reuters

Přitom kvůli krizi se policejní rozpočty v mnoha státech USA krátí.

Vyšší zločinnost už hlásí Čína. Tamní hospodářský růst se zpomaluje z dvojciferných čísel uplynulých let na šest až sedm procent, jen na konci loňského roku přišlo o práci na 20 milionů dělníků z venkovských oblastí.

Továrny a dílny na jihovýchodě země, který dosud táhl čínský export a prosperitu, krachují.

Čínští taxikáři se musejí mít na pozoru

Nárůst kriminality například registruje čtyřmilionové město Šen-čen. Leží u hranice s Hongkongem a patřilo dosud k nejrychleji se rozvíjejícím a bohatnoucím aglomeracím.

Podle agentury AP se například objevilo přepadávání řidičů taxislužby pasažéry - věc v Číně dosud nevídaná.

Rusko očekává sociální problémy i nárust zločinnosti. Na snímku protestuje před budovu Státní dumy bezdomovec, žijící na Kurském nádraží v Moskvě.
Rusko očekává sociální problémy i nárust zločinnosti. Na snímku protestuje před budovu Státní dumy bezdomovec, žijící na Kurském nádraží v Moskvě. | Foto: Martin Novák

"Není žádných pochyb o tom, že počet zločinů stoupá v souvislosti s krizí," uvedl pro AP Tu Siung-po, profesor kriminologie na univerzitě v provincii Chunan.

Vnitro: Česko je připraveno

Podle Hany Malé z tiskového odboru českého ministerstva vnitra se problému věnují i čeští experti už od loňského podzimu. První analýza byla předložena vládě v prosinci.

Zatím prý ale nelze o nárůstu zločinnosti v České republice kvůli krizi hovořit. "Vyhodnotili jsme statistiky kriminality za IV. čtvrtletí loňského roku a v tuto chvíli nenapovídají, že by v důsledku hospodářské krize došlo k nárůstu kriminality," uvedla Malá pro Aktuálně.cz

Dodala, že se ministerstvo zabývá také otázkou, zda kvůli krizi nehrozí nekontrolovaná vlna imigrantů z jiných zemí do České republiky. Do rámce prevence zločinnosti patří i nabídka hrazení letenek domů cizincům, kteří v ČR přišli o práci.

 

ČR se podle dnešní analýzy ratingové agentury Standard & Poor's vyrovná s finančními těžkostmi lépe než ostatní středoevropské a východoevropské země. Díky odolné spotřebitelské poptávce a silným ekonomickým základům.

I Rusové počítají s problémy

Zločinu se obává ruský prezident Dmitrij Medveděv.

"Finanční krize nastartuje vyšší zločinnost, vytvoří sociální problémy, napětí," řekl prezident v projevu k členům vedení Federální bezpečnostní služby (FSB), která v Rusku nahradila bývalou sovětskou KGB.

Maďarští nacionalisté na protiromské demonstraci v Budapešti.
Maďarští nacionalisté na protiromské demonstraci v Budapešti. | Foto: Reuters

Rusko mělo obrovské problémy s kriminalitou v první polovině devadesátých let, například mnoho podnikatelů muselo platit výpalné a policie často nestíhala řešit ani velmi závažné zločiny. Vrátí se tato těžká doba?

Krizí těžce zasažené Maďarsko (muselo požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond) se potýká s nárůstem xenofobie a hrozbou rasově motivovaných zločinů. Extremisté a nacionalisté z Maďarské gardy veřejně tvrdí, že za problémy mohou Židé a že je třeba také tvrdě zasáhnout proti Romům.

A co organizovaný zločin?

Ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Antonia Costa tvrdí, že krize je ideální příležitostí pro protagonisty organizovaného zločinu vyprat špinavé peníze v bankách a nakupovat akcie.

"Mají peníze a jistě toho využijí," řekl Costa na adresu těchto skupin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy