Policie obvinila exmanažery Mostecké uhelné i z podvodu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 11. 2012 18:56
Švýcarsko chce zabavit 660 milionů švýcarských franků z podezřelé privatizace MUS
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie v minulých dnech rozšířila obvinění bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) o podvod při privatizaci této firmy v roce 1999.

Podle žalobce tak způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun, napsala ve středu Mladá fronta Dnes (MfD). Šestice bývalých manažerů byla dosud obviněna ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

"Obviněným je nově kladeno za vinu způsobení škody na majetku státu ve výši nejméně 1,685 miliardy korun," sdělil deníku dozorující žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Vláda při privatizaci akcie státu v MUS prodala za 650 milionů korun.

Podvodu se obvinění podle Šeredy dopustili v souvislosti s rozhodnutím vlády o privatizaci státem vlastněných akcií MUS přímým prodejem švýcarské společnosti Investenergy SA, kterou oficiálně vlastnila americká skupina Appian. Ta byla ale jen zástěrkou pro samotné manažery a s nimi spřízněné podnikatele, kteří zřejmě za peníze samotných dolů skupovali akcie pro sebe, píše deník.

Podle MfD si policie v minulých měsících vyžádala na poslední chvíli před skartováním data o obchodech s akciemi MUS ze Střediska cenných papírů. To jí zřejmě posloužilo spolu s údaji od švýcarských vyšetřovatelů k obvinění z podvodu a vyčíslení škody.

Švýcarsko chce 14 miliard korun

Exmanažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni letos v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Kromě těchto peněz po nich požaduje ministerstvo financí rozdíl mezi prodejní cenou akcií MUS při privatizaci a jejich údajně vyšší skutečnou cenou. Chce také, aby byla privatizace prohlášena za neplatnou.

Privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

Švýcarský deník ve středu informoval, že Švýcarsko chce zabavit 660 milionů švýcarských franků (14 miliard korun) pocházejících z podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle deníku o to tamní prokuratura požádala švýcarský trestní soud.

Z vyšetřování kauzy mezitím podle NZZ vyplynulo, že manažeři MUS možná upláceli vysoké české státní úředníky, včetně nejmenovaného ministerského náměstka.

O zmrazené peníze stojí i Česko

Podezřelé peníze jsou uloženy na zmrazených účtech ve švýcarských bankách. Zmíněnou sumu 660 milionů by mohl částečně získat švýcarský stát, část by mohla připadnout jednotlivým kantonům (regionům). Jde přitom jen o část z celkové sumy 1,2 miliardy franků, o něž se podle švýcarské prokuratury sedm obviněných obohatilo.

O zmrazené peníze však projevil zájem i český stát. Tomu vznikla podle švýcarské prokuratury škoda ve výši kolem 150 milionů franků. Švýcarský trestní soud ale dosud odmítl všechny snahy Prahy připojit se k tamnímu řízení.

NZZ připouští, že část peněz by mohla připadnout poškozené firmě (dnes Czech Coal), a případně i českému státu, ale obě strany podle listu ani nevyčíslily své nároky. Vzhledem k tomu, že další strany požadavky nevznesly, mohla by značná část sumy propadnout ve prospěch švýcarského státu, vysvětluje NZZ.

 

Právě se děje

Další zprávy