Policie stíhá bývalé manažery Mostecké uhelné

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 6. 2012 16:30
Policisté manažerům MUS začali doručovat obvinění
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie začala stíhat bývalé manažery kvůli kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Informovala o tom  Česká televize a na policejním webu také mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Mediální poradkyně bývalých šéfů Alexandra Rudyšarová ČTK sdělila, že manažerům policisté začali doručovat obvinění. Uvedla však, že se netýkají procesu privatizace. Kvůli případu již švýcarská prokuratura podala obžalobu na sedm lidí.

"Ve věci prověřování případu Mostecké uhelné společnosti v minulých dnech Útvar odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování rozeslal na základě pokynu dozorujícího státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci celkem šesti osobám usnesení o zahájení trestního stíhání z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku," uvedl Ibehej.

Mluvčí později dovysvětlil, že trestní stíhání se týká vyvedení finanční částky v celkové výši 150 milionů USD z Mostecké uhelné společnosti, která byla následně využita k nákupu akcií této společnosti.

Trestní oznámení Ministerstva financí, které Vrchní státní zastupitelství v Olomouci dostalo 22. května 2012, policie nadále prověřuje.

Podle Rudyšarové se jednání popisované v usnesení odehrálo v době, kdy "jeho aktéři byli vlastníky společnosti MUS". Obvinění je podle ní výsledkem společenského tlaku a je nezákonné. Manažeři proti němu podají stížnost.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku.

Případ odložila naposledy v roce 2008. V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem loňského ledna se pak na základě informací ze Švýcarska prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalé manažery Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský soud ale v polovině dubna spis v kauze manažerů MUS vrátil prokuratuře k doplnění.

 

Právě se děje

Další zprávy