Policie obstavila miliardáři Tykačovi část majetku

Domácí Domácí
26. 7. 2013 23:46
Podnikatel je stíhán pro podvod v souvislosti s údajným vytunelováním CS fondů
Pavel Tykač
Pavel Tykač | Foto: ČTK

Praha - Miliardář a vlastník firmy Czech Coal Pavel Tykač, který je stíhán pro podvod v souvislosti s údajným vytunelováním CS fondů, nemůže disponovat částí svého majetku. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v polovině července rozhodl o zajištění prostředků na čtyřech účtech tohoto dolarového miliardáře a zablokování nemovitostí za více než 102 milionů korun.

Jak server Lidovky.cz upozorňuje, částka, na kterou si měl Tykač v souvislosti s trestnou činnosti, za kterou je obviněn, přijít, dosáhla dvaceti milionů německých marek, což je při přepočtu kurzu platného v roce 1997 celkem 341 740 000 korun.

Z CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun.

Kauzu otevřela výpověď Buška-Chobota

Kauzu loni znovu otevřela výpověď podnikatele Františka Buška, dříve známého pod jménem Chobot.

Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži - někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů.

Bušek tehdy mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil.

Vzhledem k Buškovu svědectví pak žádalo státní zastupitelství obnovu řízení v případu Tykače, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze. Uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné.

Výslechy dalších svědků prý mohou přinést nové důkazy.

Čtyři lidé již odsouzeni. Mohli být pouze loutkami

Soudy také v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let.

Podle městského soudu nelze vyloučit, že byli pouze loutkami v rukou někoho jiného.

Dalším novým svědkem je muž z Německa, který vypověděl, že se podílel na správě peněz vyvedených z CS fondů do zahraničí. Tykač oba svědky označil za nevěrohodné, případně zmanipulované. Mají totiž kriminální minulost.

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky.

Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.

CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest, Tykač byl jejím spolumajitelem. Podnikatel podezření z podvodu opakovaně popřel.

Tykač a kauza Mostecké uhelné

Tykačovo jméno zaznívá také v souvislosti s vyšetřováním v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), nyní Czech Coal.

Kromě české policie privatizaci již roky prověřovaly švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace.

Švýcarská prokuratura navrhla pro bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause, Jiřího Diviše a Oldřicha Klimeckémho trest vězení pět let nepodmíněně a vysoké peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

Všichni obžalovaní požádali  prostřednictvím svých obhájců soud o zproštění viny ve všech bodech. Chtěli také náhradu za soudní výlohy a náklady na advokáty, žádali i náhradu za způsobenou osobní újmu, její výši nechávají na uvážení soudu.

Obžalovaní také žádali, aby soud odmítl veškeré požadavky této společnosti sdružující následující majitele MUS, Pavla Tykače, Vasila Bobelu a Petra Pudila.

 

Právě se děje

Další zprávy