Policie navrhla obžalovat tři muže kvůli loňské střelbě na Libavé. Při cvičení postřelili dva vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2017 12:48
Kvůli střelbě při cvičení na Libavě policie navrhla obžalovat tři muže. Mezi obviněnými jsou dva vojáci, třetímu již služební poměr skončil. Neštěstí se odehrálo loni v květnu. Podle dostupných informací jedno z bojových vozidel pěchoty při nočních střelbách na Libavé zasáhlo z kanonu další pásový transportér s tříčlennou posádkou uvnitř. Dva lidé byli zraněni, z toho jeden těžce. Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí mužům až čtyři roky vězení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Dukla Praha

Olomouc - Policisté navrhli obžalovat tři muže z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli loňské střelbě bojového vozidla pěchoty při cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Střela tehdy zranila dva vojáky jedoucí v druhém vozidle, jeden z nich utrpěl těžká zranění. Případ po ukončení vyšetřování již policisté předali žalobcům, řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Mezi obviněnými jsou dva vojáci, třetímu již služební poměr skončil, sdělil mluvčí Generálního štábu Jan Šulc.

Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí mužům až čtyři roky vězení. "Spisový materiál byl v uplynulých dnech ze strany policejního orgánu ukončen a s návrhem na podání obžaloby předán na okresní státní zastupitelství. Návrh na obžalobu byl podán ze stejných trestných činů, ze kterých byli obviněni," uvedla Urbánková.

Případem se budou zabývat žalobci z olomouckého okresního státního zastupitelství. "Spis jsem dnes dostal na stůl. Má zhruba 1000 listů, začínám ho číst," řekl státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Případem se zabývala i komise náčelníka Generálního štábu, šetření poté ukončila a svou zprávu postoupila policii k využití. Zástupci armády řekli, že jeden ze tří obviněných již u armády nepůsobí. "Jednomu z vojáků zanikl služební poměr k 31. lednu letošního roku, další dva jsou nadále ve služebním poměru vojáka z povolání," řekl mluvčí Generálního štábu Jan Šulc. Rozhodující podle něj v tomto případě budě to, co řekne soud. V lednu zástupci Generálního štábu řekli, že současně velitelé Pozemních sil AČR a 7. mechanizované brigády přijali příslušná opatření vůči lidem, kteří se dopustili kázeňského přestupku.

Neštěstí se odehrálo loni v květnu. Podle dostupných informací jedno z bojových vozidel pěchoty při nočních střelbách na Libavé zasáhlo z kanonu další pásový transportér s tříčlennou posádkou uvnitř. Dva lidé byli zraněni, z toho jeden těžce. Šlo o desátníky ze 71. mechanizovaného praporu Hranice, oba skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Těžce zraněný devětadvacetiletý voják utrpěl mnohačetná zranění. Ministerstvo obrany později zveřejnilo, že přišel o levou ruku. V nemocnici bojoval několik dní o život, jeho o pět let mladší kolega byl v následujících dnech propuštěn do domácí péče.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy