Policie dostane auta nadupaná technikou za 300 milionů

ČTK ČTK
13. 6. 2011 7:30
Podle deníku Právo budou mít policisté ve vozech speciální kamery či počítače
Snímek je ilustrační
Snímek je ilustrační | Foto: Attila racek

Praha - Většina policejních aut bude od příštího roku vybavena novou elektronikou. Policisté by měli mít k dispozici speciální kamery, počítače, dotykové monitory, navigace nebo vysílačky.

Vybavení bude stát zhruba 300 milionů korun, 85 procent částky má být uhrazeno z evropských fondů.

Informuje o tom dnešní Právo.

"Dlouho připravovaný projekt na nákup lokalizačních a záznamových zařízení bude financován v rámci Integrovaného operačního programu schváleného Evropskou komisí. Zahrnuje vybavení policie technologiemi tak, aby byla zaručena její akceschopnost, efektivita a vysoká mobilita," řekl deníku mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Zařízení bude sloužit také jako "černá skříňka", jež monitoruje pohyb auta i dění v okolí.

V autech má být především centrální počítač s dotykovým monitorem, který umožňuje provádět lustrace. Nakupovat se budou i nové GPS navigace, servery pro ukládání pořízených záznamů a také kamery, které budou umístěny za čelním a zadním sklem vozidla. Kompletní zařízení ale nebude moci vyhledávat například kradená auta v provozu, protože podmínkou poskytnutí dotace je, že technika bude sloužit jen k prevenci.

Celkem má nyní policie zhruba 2600 aut v policejních barvách a s majáky. Zařízení se budou montovat do 2000 z nich. Část vozů se už lokalizačním a záznamovým zařízením vybavovala v rámci projektu P1000 za bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Z evropských fondů má být na nákup použito asi čtvrt miliardy korun, zbylých 44 milionů uhradí ze svých rozpočtů jednotlivá krajská policejní ředitelství. Jejich šéfové mají čas do konce léta, aby předložili své návrhy na pořízení konkrétních technologií. V Praze financování z evropských fondů není možné, nákup se proto bude hradit plně z rozpočtu, napsalo dnešní Právo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy