Policie: Bezbranné Němce zabili. Ale důkazy už nejsou

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 8. 2010 21:00
Podle vyšetřovatele musí Češi přijmout i tuto temnou část své historie
Vyšetřovatel Michal Laška na místě činu
Vyšetřovatel Michal Laška na místě činu | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín - Archeologové ve středu odkryli ostatky šesti lidí - Němců, kteří se s největší pravděpodobností stali obětí masakru českých obyvatel v květnu roku 1945.

Pod dohledem policie vyjmuli ostatky z hromadného hrobu na louce nedaleko Dobronína na Jihlavsku a přepravili je k dalšímu výzkumu. Podle policejního vyšetřovatele Michala Lašky se v hrobě najde deset, maximálně 12 lidských ostatků.

Ostatky dalších zhruba pěti lidí mohou být kdekoliv v okolí, přesné místo vyšetřovatelé zatím neznají a zřejmě jej už ani hledat nebudou. Stejně tak se kriminalista Laška obává, že nebude možné posledního z žijícíh pravděpodobných pachatelů obvinit.

"Na obvinění musíte mít důkaz a já v tuto chvíli nemám v ruce nic," řekl Aktuálně.cz v rozhovoru přímo na místě masového hrobu Laška. "Musel by se přiznat, nic jiného vlastně nepřichází v úvahu."

Maximálně 12 ostatků

Aktuálně.cz: Existuje seznam 17 Němců, kteří mají být údajnými oběťmi tohoto masakru. Odpovídá skutečnosti?
Zhruba ano. Já jsem vycházel z toho, že tu byly v blízkém okolí ve Ždírci a Štokách dva sběrné tábory pro Němce, kteří měli být odsunuti. Byl veden solidní seznam těch, kteří měli být odsunuti. A najednou část z nich pak v seznamu odsunutých není. 

A.cz: Sedí tedy ten seznam?
Je na něm 17 lidí, ale 100% všichni nejsou tady v tomto hrobě. Momentálně jsme jich našli šest. Pokud jsou zakopáni na jednom místě, tak odhaduji, že jich tu nalezneme 10, maximálně 12. Někteří byli údajně zavražděni také u železničního viaduktu, či na okraji pole.

A.cz: Budete hledat i ty další?
Nejdříve dokončíme prohledání tohoto místa. Pak pokud mi někdo řekne nějakou relevantní informaci o dalším místu, tak jsem schopen to prohledat. Například ty viadukty jsou tu dva, a tam je problém hledat, když je tam železnice, kameny, to georadar zmate.

A.cz: To znamená, že počkáte, až kolik ostatků naleznete tady na louce a pak se rozhodnete, co dál?
Je to tak. Už bych se moc nechtěl pouštět do dalšího hledání, pokud nebudu mít přesnější informace.

A.cz: Co je ještě třeba udělat v tomto odkrytém hrobě?
Dnes se vyzvedávají první kosti a teď se to bude prohledávat do hloubky. Zaměříme to, ofotíme, aby bylo zřejmé, jak byly rozloženy, do té doby než narazíme na konec jámy. Nyní zjišťujeme hlavně počet lidí, kteří zde byli zavražděni. Chci to stihnout do tohoto pátku.

Další případ

A.cz: Váš kolega, který vyšetřoval masakr v Postoloprtech, prožíval vyšetřování velmi emotivně-z počátku nechtěl věřit tomu, že by něčeho takového byli Češi schopni. Jak vy vnímáte toto vyšetřování?
Beru to jako další kriminální případ. Nemám s tím problém. Nevidím v tom nic, co by Čechům mělo podrážet nohy, i toto je česká historie, co si budeme nalhávat. A je dobré o tom vědět.

A.cz: Odkud jste vlastně čerpal informace o místě toho hrobu?
V českých pramenech o tom není ani čárka, ale v Německém archivu je toho poměrně dost, kde byly zprávy o tom, že někteří lidé jsou pohřešováni, a že byli zavražděni na Budínské v roce 1945. Jednou tam padlo jméno možného podezřelého.

A.cz: O tomto místě jste měl přesné zprávy?
Ano, tady se vždy říkalo Budínka. Mám snímky z 1952 a odpovídalo to stavu, který tu byl tenkrát, jen potok byl trochu posunut.

Zatím se v hrobě našly ostatky šestli lidí
Zatím se v hrobě našly ostatky šestli lidí | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Kolik vyšetřovatelů se tímto případem zabývá?
Dělám to sám. V Německu byli vloni brněnští vyšetřovatelé, my jsme to po nich převzali od ledna tohoto roku.

A.cz: Vyšetřovatel masakru v Postoloprtech říkal, že by to překvalifikoval jako genocidu, kdyby měl možnost. Máte jasno, jakou kvalifikaci zvolíte?
Je to hodně právně složité, jak to posoudit, zda jako několikanásobnou vraždu, nebo genocidu. Ještě to nechávám otevřené. Během září, října chci ještě vyslechnout dva svědky v Německu, kteří jsou přímými potomky obětí.

A.cz: Tady nikdo nezůstal z potomků?
Ne. Všichni byli odsunuti.

Přiznání

A.cz: Vyslýchal jste také některé z místních. Jaká je tady atmosféra, jak vnímají, co se tu odehrálo?
Polovina lidí o tom vůbec nechce mluvit, je přesvědčena o tom, že se to nestalo. Říkají, že to není pravda a že si to Němci vymysleli. Polovina z nich třeba připustí, že se to stalo, ale nechce o tom mluvit. Pak je menšina, která o tom ví, a přistupují k tomu tak, že v tom roce 1945 holt byla taková doba.

A.cz:  Je reálné, že byste skutečně obvinil toho posledního žijícího podezřelého?
Na to musíte mít důkazy. Nestačí jen to, že mi někdo řekne, že ten pán tu byl. Nemám v tuto chvíli nic v ruce. Musel by se přiznat, nic jiného vlastně nepřichází v úvahu.

A.cz: To znamená, že jediná cesta k obvinění je, že se sám přizná?
Ano. To bychom museli najít něco, co by ho usvědčovalo.

Vyjádření účasti

A.cz: V čem bylo toto vyšetřování specifické?
V ničem, leda snad v hledání toho místa. Lidé si sice zhruba pamatovali, kde se to stalo, ale každý ukazoval trochu jiné místo na té louce. Projeli jsme to celé georadarem a ten nám ukázal možná místa. Průzkum tu provádí profesionální archeologové.
Zjistili jsme, že tím hrobem byla natažena meliorace, podle způsobu nahromadění kostí to vypadá, že do hrobu mohlo být už jednou zasaženo. Říká se, že traktorista, který to dělal, s tím přišel na JZD a tam mu řekli, ať to zakryje a nechá být.

A.cz: V noci na dnešek někdo vztyčil poblíž hrobu kříž. Víte, kdo to byl?
Zřejmě někdo z místních, ale nevíme, kdo. Ale určitě to nebyla politická akce, spíše chtěl někdo z piety vyjádřit účast.

 

Právě se děje

Další zprávy