Mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková potvrdila, že její kolegové prošetřují trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě či uplácení.
Ministryně obrany Vlasta Parkanová byla o akci předem informována. Na vyšetřování se podílí kromě protikorupční policie i inspekce Parkanové a vojenská policie. "Věděla jsme o tom dopředu a vítám to," řekla Parkanová na mimořádné tiskové konferenci.
Podle ní policie vyšetřuje pro podezření z korupce asi deset lidí.
Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva doplnil, že policisté neprohledávají samotnou budovu ministerstva, jak v první verzi zprávy uvedla MF DNES. "V žádné z budov, kde Ministerstvo obrany sídlí, v tuto chvíli žádná akce policie neprobíhá," řekl Pejšek.
Razie ovšem proběhla v Českých Budějovicích, Litoměřicích či Brně.
Policie má podezření, že jde o případ velkého rozsahu a prověřuje proto i trestný čin zločinného spolčení. Deník Aktuálně cz. zjistil, že se vyšetřují zakázky za půl miliardy korun, které se odehrály před několika lety. Policie podle zdroje Aktuálně.cz pracuje na případu už rok a zatím nikoho neobvinila.
To potvrdila nad dnešní razií také Veronika Dumková z protikorupční policie. "Do současné doby nebyl nikdo zadržen, zatčen ani obviněn," sdělila Aktuálně.cz.
Podle ní prohlížejí policisté domovy podezřelých lidí už od rána a stále pokračují. "K tomu, kolik jich je a kde, se vůbec nebudeme vyjadřovat," upřesnila.
Při jedné z prohlídek měli policisté nalézt v luxusní vile půlmilionovou hotovost.
Vyšetřují se ubytovací a stavební správy
Policie podezírá kromě několika zaměstnacnů ministerstva obrany i skupinu podnikatelů. Korupce se měla týkat zakázek v oblati Vojenských ubytovacích a stavebních správ (VUSS).
VUSS jsou regionální úřady, které mají v kompetenci například zadávání zakázek na opravy kasáren. "V žádném případě nejde o zakázky z oblasti vyzbrojování," řekl Jan Pejšek z ministerstva obrany.
Dodal bez bližších podrobností, že případ byl odhalen na základě policejní spolupráce s bezpečnostními mechanismy ministerstva obrany.
Korupce v armádě? Nebylo by to porvé
Podobnou kauzou, kterou policie zveřejnila na počátku března, jsou zmanipulované veřejné zakázky na opravy vojenských leteckých základen po celé republice.
Policie podezírá osm vysokých armádních důstojníků a jednoho civilního zaměstnance armády, že v letech 1997 - 1999 za úplatky přidělovali stamilionové zakázky dvěma předem vybraným firmám. Policisté vyšetřují i dva zástupce těchto firem.
Čtěte více: