Chovanec bude na mimořádné schůzi Sněmovny vysvětlovat chování policie při čínské návštěvě

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2016 20:13
Ministr vnitra Milan Chovanec zatím musí vysvětlit chování policie při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. mimořádnou schůzi Sněmovny svolal na podnět poslanců TOP 09 a ODS předseda Sněmovny Jan Hamáček. Kalousek soudí, že policie chybovala. "Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání," míní Kalousek.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze na mimořádné schůzi příští týden ve čtvrtek. Svolal ji z podnětu poslanců opozičních TOP 09 a ODS předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Poslancům TOP 09 se dnes nepodařilo prosadit návrh, aby se Sněmovna záležitostí na nynější řádné schůzi.

Policie se dopouštěla při návštěvě čínského prezidenta bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího, zdůvodnil návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Situace budí dojem a ve veřejnosti je velmi rozšířen názor, že postup byl uložen nějakým centrálním politickým pokynem," uvedl. Na plénu sice neuspěl, TOP 09 a ODS ale ohlásily, že se pokusí vyvolat k záležitosti mimořádnou sněmovní schůzi.

Sněmovna zamítla i návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, aby se poslanci vrátili k takzvané libanonské kauze a zřídili vyšetřovací komisi. Komise by měla podle názoru občanských demokratů objasnit propuštění Alího Fajáda do Libanonu, o jehož vydání žádaly Spojené státy.

Spekuluje se o tom, že šlo o výměnu za propuštění pětice Čechů zadržovaných v Libanonu včetně člena Vojenského zpravodajství Martina Psíka.

Poslanci úpravu programu neschválili

Poslanci neschválili taky zařazení bodu, v němž by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vysvětloval postoj vlády ke sněmovnímu usnesení o migrační krizi. Sněmovna v něm mimo jiné odmítla dohodu Evropské unie s Tureckem k imigraci v části o zrušení vízové povinnosti pro turecké občany.

Ze Sobotkova tehdejšího vyjádření vyplynulo, že usnesení nebude mít zásadnější dopad na vládní politiku. "Není možné, aby premiér bojkotoval usnesení Sněmovny," řekla předkladatelka návrhu, poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Stanjura neprosadil požadavek, aby se poslanci zabývali postojem vlády k návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky, která podle šéfa klubu ODS podstatně sníží suverenitu Česka. Úsvit neuspěl s návrhem, aby Sněmovna projednala návrh na vyhlášení referenda k možným kvótám na přerozdělování uprchlíků mezi státy osmadvacítky. Stejně dopadl i návrh Tomia Okamury (SPD), aby se poslanci zabývali všelidovým hlasováním o vystoupení Česka z Evropské unie.

Rovněž předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch a Okamura návrh změn v evropské azylové politice kritizovali. Podle Černocha by se Česko stalo bruselskou provincií. "Evropská komise s námi jedná jako s protektorátním územím," soudí Okamura.

Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy