Praha - Biskup Václav Malý poslal v úterý otevřený dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, ve kterém je upozorňuje na „přílišnou horlivost“ policejních složek během návštěvy čínského prezidenta, ale i v jiných případech z poslední doby.
"Fakt, že policisté jednají horlivě takovýmto způsobem, může být však ještě víc znepokojivý, než kdyby konkrétní velitel vydal neadekvátní pokyny," píše v dopise Malý.
"Zatím jsme žádný otevřený dopis oficiálně neobdrželi. Vyjádřit se k němu budeme moci, až se s ním pan ministr seznámí," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová. Policejní prezidium se k věci zatím také nevyjádřilo. "Dopis jsme dnes obdrželi, ale vyjádření na něj teprve připravujeme," řekl mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.
Biskup se v otevřeném dopise vrací k návštěvě čínského prezidenta v Praze. Připomíná, že policie bránila "pokojné a povolené demonstraci" na Hradčanském náměstí a požadovala odstranění tibetských vlajek z budovy FAMU či velkoplošného plakátu dalajlámy s Václavem Havlem. Některé situace podle Malého působí dojmem, že policie dává občanům najevo aroganci a mocenskou převahu místo ctění policejního hesla Pomáhat a chránit.
"Na sociálních sítích jsou zaznamenány další případy používání neadekvátních donucovacích prostředků, verbální útoky policistů či nepochopitelné blokování dálnice v obou jízdních pruzích vozidly policie doprovázejícími motorkáře z ruského klubu Noční vlci," shrnuje Malý kontroverzní policejní práci v poslední době.
"Pro mnoho lidí je nepochopitelné, že by k podobným případům mohlo dojít bez jasného příkazu velení. Připusťme však, že dotyční si prostě takto vyložili očekávání svých nadřízených," píše v dopise Malý. K policejní práci podle Malého horlivost nepatří, policisté by se především měli řídit zákonem, a prohlubovat tak důvěru občanů. Bez důvěry v policii se podle Malého žádná vyspělá demokracie neobejde.
Biskup Malý připomíná také nedávný incident, kdy policie drsně zadržela na autobusovém nádraží Florenc mladíka poté, co se odmítl legitimovat policejní hlídce. "Málokdo si například uvědomuje, že policie nemůže legitimovat obyvatele bezdůvodně. A pokud tak činí, může takové jednání působit jako snaha o zastrašování či prostě zneužití mocenské pozice," popisuje Malý.