Praha - Sedmaosmdesátiletá Ludmila Brožová Polednová - bývalá prokurátorka - je zase o krůček blíž vězení, do kterého má nastoupit do 20. března.
Prohrála další souboj o zrušení trestu. V záloze jí tak v tuto chvíli zbývá poslední jediná šance. Dovolání.
Podjatí? Nikoli
Nejvyšší soud podle informací Aktuálně.cz ve čtvrtek zamítl námitku podjatosti, kterou odsouzená podala proti celému senátu NS vedenému Petrem Hrachovcem.
Brožová požadovala, aby její případ řešil jiný senát.
Hrachovec s kolegy totiž loni vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně a nařídil v procesu pokračovat. Soudy jej předtím zastavily s tím, že role Brožové Polednové v případu Horákové nebyla tak zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu, a proto je skutek promlčen. NS tehdy uvedl, že podobný čin promlčet nelze.
Bývalá prokurátorka proto uvedla, že by senát nerozhodl v její věci nestranně.
Dovolání Polednové
Tím, že soudci nyní odmítli podjatost, se Nejvyššímu soudu otevřela cesta, aby mohl rozhodnout o dovolání Polednové. V něm se ohrazuje proti odsuzujícímu rozsudku.
Soud jako jediný ještě teoreticky může zajistit Polednové alespoň dočasnou svobodu.
A to pokud by stačil do doby jejího nástupu do vězení vyhovět jejímu dovolání. Nebo by tamní předseda senátu sám odložil či přerušil trest do doby, než Nejvyšší soud rozhodne.
Káznice ve Světlé
Polednová by si měla odpykat šestiletý trest za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové a tří mužů z roku 1950.
S největší pravděpodobností nastoupí do káznice ve Světlé nad Sázavou, kde jsou na 87letou Polednovou připraveni.
Ještě předtím její kroky ale povedou do plzeňské věznice Bory, protože trvalé bydliště má právě v Plzni. Tam se podrobí zdravotní prohlídce, lékař bude zkoumat její celkový zdravotní stav.
Odtud bude zdravotní eskortou - tedy za doprovodu lékaře - převezena do věznice na Pankráci, kde se podrobí dalšímu důkladnému vyšetření, které potrvá zhruba 14 dní.
Polednová byla poslední
Bývalá prokurátorka byla zřejmě poslední, kdo se kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let ocitl před soudem.
"Na devadesát devět procent tomu tak skutečně je. V současnosti žádný návrh na podání obžaloby nechystáme," řekl Aktuálně.cz mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb.
Padesátá léta přitom pamatují několik desítek "řezníků". Přesto se k soudu ze soudců nebo prokurátorů dostali podle Srby pouze tři aktéři. Kromě Ludmily Brožové-Polednové to byl prokurátor Karel Vaš, "proslulý" z procesu s Heliodorem Píkou, a také babický soudce Pavel Vítek.