"Ministerstvo potvrdilo, že denárový poklad z Chýště je obzvláště významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je nejen regionální, ale celoevropský," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
Část mincí našel náhodný nálezce jen několik set metrů od dálnice D11. Poklad ležel jen několik centimetrů pod zemí na poli u Chýště. Místo nálezu se záhy stalo nejstřeženějším archeologickým nalezištěm a dohledaly se zbylé mince.
Poklad patří kraji, lidé mince uvidí v letošním roce ve stálé expozici Východočeského muzea. "Poklad reprezentuje mincovní produkci českého přemyslovského státu v průběhu 90. let 10. století. Je jedním z nejvýznamnějších souborů z období počátků českého raně středověkého mincovnictví," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.
Nález obsahuje běžné i raritní ražby, u kterých je známý třeba jen jediný exemplář na světě, a také řadu dosud neznámých denárových variant. "Rozbor motivů a ikonografie už teď naznačuje velice úzké a intenzivní mezievropské vztahy elit z hlediska tehdejší ekonomiky, politiky a ideologických vazeb především na Římskou říši," řekl muzejní numismatik Ladislav Nekvapil.
Denáry jsou velké přibližně jako současná česká korunová mince a nebyly běžným platidlem. Za jednu takovou minci by člověk v desátém století mohl vyžít až dva měsíce. Hodnota mincí byla obrovská i ve své době, bylo za ni možné vyzbrojit třeba i armádu.