Za "utopenou" Blanku už platila pojišťovna. Zatím 20 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 3. 2015 5:30
Utopené kabely a rozvodny neřeší dodavatel tunelu poprvé, zjistilo Aktuálně.cz. Část už dokonce byla vyměněna. Firma ČKD vyčíslila škodu na více než dvě stě milionů. S pojišťovnou se stále dohaduje.
Foto: Radek Pecák

Praha - Hlavní dodavatel technologií do tunelu Blanka, strojírenská firma ČKD Praha DIZ, už takřka před rokem dostal částečné odškodné za přívalové deště, které předloni v červenci poničily technologie v tunelu - především kabely a jejich rozvodny.

Šlo ale pouze o „drobné“ – Česká pojišťovna přiznala plnění pouhých 20 milionů korun. ČKD přitom požadovalo zhruba 200 milionů. Firma doufá, že za škody ještě alespoň část této sumy od pojišťovny dostane.

Jak v neděli jako první upozornilo Aktuálně.cz, právě vodou poškozené kabely nyní opět oddalují otevření tunelu do nedohledna. Komplex měl podle úplně původních plánů Pražanům sloužit už na podzim roku 2011.

Spor se vede o to, nakolik může za poničení kabelů přívalový déšť z července 2013 a nakolik je poškodily průsaky způsobené nedostatečnou izolací.

"Na to, že k těmto průsakům opakovaně dochází, upozorňovala firma ČKD Praha DIZ rok a půl. Všechno je zaneseno v zápisech z kontrolních dnů," poukázal již dříve mluvčí ČKD Karel Samec.

Šlo tomu předejít?

Pojišťovna uznala víceméně jen poškození rozvaděčů. Těch bylo poničeno zhruba padesát. "Ty byly vyměněny již loni," potvrdil Samec.

Problém je navíc v tom, že zatímco zničení rozvaděčů bylo zřejmé hned, na poškození některých kabelů se přišlo až po čase při zkouškách. A jednání o pojistném plnění proto zatím trvají.

Pojišťovna navíc upozornila na to, že ač srážky byly opravdu abnormální (přívalová voda se dostala i do dvou stanic metra), dalo se části škody předejít. Meteorologové totiž před přívalovým deštěm varovali více než 24 hodin dopředu.

"Pokud by tedy dodavatel stavby společnost Metrostav věnoval dostatečnou pozornost této výstraze a provedl opatření pro zabránění vniku vody do tunelového komplexu Blanky, nemuselo ke škodní události dojít nebo minimálně ne v takovém rozsahu," stojí v protokolu pojišťovny z loňského dubna, kterým uznala jen výše zmíněnou část škody.

Voda na dně kabelových šachet byla vidět i v listopadu 2014, kdy tunel navštívila reportérka iHned.cz
Voda na dně kabelových šachet byla vidět i v listopadu 2014, kdy tunel navštívila reportérka iHned.cz | Foto: Eliška Nová

Tolik vody nikdo nečekal

Mluvčí Metrostavu František Polák uvedené stanovisko pojišťovny nezná. "Obecně ale mohu říct, že za 24 hodin tu stavbu neochráníte," uvádí.

"Tady teklo tolik vody, že to nikdo nepředpokládal. Ani žádná riziková studie," dodává. A naopak vylučuje, že by se na problémech podílela průsaková voda.

Jak ČKD, tak Česká pojišťovna nechtějí aktuální průběh jednání komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy