Za "utopenou" Blanku už platila pojišťovna. Zatím 20 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 3. 2015 5:30
Utopené kabely a rozvodny neřeší dodavatel tunelu poprvé, zjistilo Aktuálně.cz. Část už dokonce byla vyměněna. Firma ČKD vyčíslila škodu na více než dvě stě milionů. S pojišťovnou se stále dohaduje.
Foto: Radek Pecák

Praha - Hlavní dodavatel technologií do tunelu Blanka, strojírenská firma ČKD Praha DIZ, už takřka před rokem dostal částečné odškodné za přívalové deště, které předloni v červenci poničily technologie v tunelu - především kabely a jejich rozvodny.

Šlo ale pouze o „drobné“ – Česká pojišťovna přiznala plnění pouhých 20 milionů korun. ČKD přitom požadovalo zhruba 200 milionů. Firma doufá, že za škody ještě alespoň část této sumy od pojišťovny dostane.

Jak v neděli jako první upozornilo Aktuálně.cz, právě vodou poškozené kabely nyní opět oddalují otevření tunelu do nedohledna. Komplex měl podle úplně původních plánů Pražanům sloužit už na podzim roku 2011.

Spor se vede o to, nakolik může za poničení kabelů přívalový déšť z července 2013 a nakolik je poškodily průsaky způsobené nedostatečnou izolací.

"Na to, že k těmto průsakům opakovaně dochází, upozorňovala firma ČKD Praha DIZ rok a půl. Všechno je zaneseno v zápisech z kontrolních dnů," poukázal již dříve mluvčí ČKD Karel Samec.

Šlo tomu předejít?

Pojišťovna uznala víceméně jen poškození rozvaděčů. Těch bylo poničeno zhruba padesát. "Ty byly vyměněny již loni," potvrdil Samec.

Problém je navíc v tom, že zatímco zničení rozvaděčů bylo zřejmé hned, na poškození některých kabelů se přišlo až po čase při zkouškách. A jednání o pojistném plnění proto zatím trvají.

Pojišťovna navíc upozornila na to, že ač srážky byly opravdu abnormální (přívalová voda se dostala i do dvou stanic metra), dalo se části škody předejít. Meteorologové totiž před přívalovým deštěm varovali více než 24 hodin dopředu.

"Pokud by tedy dodavatel stavby společnost Metrostav věnoval dostatečnou pozornost této výstraze a provedl opatření pro zabránění vniku vody do tunelového komplexu Blanky, nemuselo ke škodní události dojít nebo minimálně ne v takovém rozsahu," stojí v protokolu pojišťovny z loňského dubna, kterým uznala jen výše zmíněnou část škody.

Voda na dně kabelových šachet byla vidět i v listopadu 2014, kdy tunel navštívila reportérka iHned.cz
Voda na dně kabelových šachet byla vidět i v listopadu 2014, kdy tunel navštívila reportérka iHned.cz | Foto: Eliška Nová

Tolik vody nikdo nečekal

Mluvčí Metrostavu František Polák uvedené stanovisko pojišťovny nezná. "Obecně ale mohu říct, že za 24 hodin tu stavbu neochráníte," uvádí.

"Tady teklo tolik vody, že to nikdo nepředpokládal. Ani žádná riziková studie," dodává. A naopak vylučuje, že by se na problémech podílela průsaková voda.

Jak ČKD, tak Česká pojišťovna nechtějí aktuální průběh jednání komentovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy