Praha nechce platit výměnu kabelů v Blance, zvažuje i soud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2015 17:55
Magistrát již potvrdil, že se otevření tunelu v dubnu kvůli problému s kabely, které je potřeba vyměnit, nestihne.
Tunel Blanka zůstává stále zavřený.
Tunel Blanka zůstává stále zavřený. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha začne jednat s právníky firmy ČKD Praha DIZ kvůli tunelu Blanka. Jednání vyvolal problém s kabely, které je třeba vyměnit, protože ty současné nejsou určeny do mokrého prostředí. Město ale nechce výměnu platit.

Pokud se s firmou nedohodne, je možné, že se obrátí na soud. Kdo závadu na kabelech způsobil, zatím není jasné. ČKD je dodavatelem technologické části a svou vinu již minulý týden odmítlo. Tunel vyjde Prahu na zhruba 37 miliard korun.

"Již jsem poslal zhotovitelům jasné dotazy, kdo a na základě čeho položil zjevně nevhodný typ kabelů a z jakého důvodu ležely tyto kabely údajně ve vodě po dobu několika měsíců. Povedeme s dodavateli jednání o tom, zda uznají svou chybu a jsou připraveni ji napravit," uvedl radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Pokud by se obě strany nedohodly, Praha zvažuje, že se obrátí na soud. Tento krok by ještě předtím museli projednat a schválit radní hlavního města, uvedl Dolínek. Pokud Praha najde viníka, bude po něm chtít nahradit škodu, aby nemusela platit výměnu ze svého.

Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají a kolik budou stát, zatím nikdo neřekl. Podle Dolínka z minulého týdne to může být v řádu desítek milionů.

Dodavatel, firma ČKD, svou vinu i nadále odmítá. "Náš postoj je pořád konzistentní a měnit jej nebudeme. ČKD Praha DIZ veškeré své dodávky řešila zcela v souladu s projektem a zadáním objednatele. Na rizika bylo upozorňováno opakovaně, což doložíme jednotlivými zápisy z kontrolních dnů včetně návrhů možných řešení, které jsme nad rámec svých povinností předkládali," sdělil ČTK mluvčí firmy Karel Samec.

Projektant? Asi nějaký debil

Na adresu projektantů tunelu Blanka se nevybíravě vyjádřila současná primátorka prahy Adriana Krnáčová. "Asi jsou blbí. Když někdo hrabe tunel, je tam s největší pravděpodobností nějaká vlhkost," řekla primátorka v reportáži TV Nova. Když se jí redaktorka následně zeptala, kdo tedy podle ní projekt dělal, odpověděla Krnáčová bez servítků: "Asi nějaký debil."

Přijde mi absurdní, že v minulosti nebyl nikdo schopen napsat smlouvu, z níž by bylo jasné, kdy dodavatelé tunel Blanka předají, říká radní Dolínek /ČSSD/ - otevření díla tak zůstává dále nejasné.
17:27
Přijde mi absurdní, že v minulosti nebyl nikdo schopen napsat smlouvu, z níž by bylo jasné, kdy dodavatelé tunel Blanka předají, říká radní Dolínek /ČSSD/ - otevření díla tak zůstává dále nejasné. | Video: DVTV

Projektantská firma Satra, která tunel Blanka navrhovala, se proti slovům primátorky ohradila. Podle ní problém s poškozenými kabely již delší dobu řeší několik soudních znalců jak pro pojišťovnu, tak i pro Prahu.

"Překvapilo nás, že při svém včerejším vystoupení paní primátorka jasně určila viníka a dost nevybíravým způsobem se vyjadřovala o našich specialistech, kteří se podíleli úspěšně na projektování silničních tunelů nejen v Česku," řekl Aktuálně.cz výrobní ředitel společnosti Satra Alexandr Butovič. Podle něj je konstrukce projektu navržená jako vodotěsná.

Krnáčová dnes ČTK řekla, že "dodavatelé zodpovědní za tunelový komplex Blanka nás buď obelhali, nebo zkoušejí naši trpělivost". Firmy podle ní na konci loňského roku svorně slíbily, že se tunel otevře na přelomu března a dubna. Nyní je ale kvůli technickému stavu nutné termín znovu odložit. "Považuji to buď za podvod na Pražany, nebo nehorázné diletantství," uvedla primátorka.

Soudy o Blanku

V minulosti se Praha kvůli Blance soudila již několikrát. Rozhodčí soud řešil spor Prahy a firmy Metrostav, která prováděla stavební část. Praha dlužila firmě částku v řádu miliard. Soud rozhodl, že je má Praha vyplatit. Stejně tak rozhodoval rozhodčí soud spor s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která stavbu dozoruje. IDS po městě chtěla proplatit dluh v řádu stamilionů. Soud rozhodl, že na peníze má firma nárok, verdikt ale nevynesl - obě strany se mají dohodnout.

Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. V průběhu let se stavba prodražila minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).

 

Právě se děje

Další zprávy