Pohůnek neuspěl u parlamentní komise, ta počká na soud

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
16. 3. 2014 18:20
Plukovník obviněný v případu zneužití Vojenského zpravodajství se obrátí na Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Jan Pohůnek
Jan Pohůnek | Foto: ČTK

Praha – Plukovník Jan Pohůnek, jeden z obviněných v kauze Nagyová, neuspěl se svou stížností u parlamentní komise pro kontrolu vojenské rozvědky.

Ta nechce do probíhajícího vyšetřování zasahovat a počká si až na rozhodnutí soudu, který by měl proběhnout na jaře.

Pohůnkova obhajoba se však nevzdává a obrací se na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Pohůnek je jedním z obviněných v takzvané sledovací části kauzy Nagyová, spolu se svým nařízeným Milanem Kovandou měli tehdejší ředitelce kabinetu zajistit nezákonné sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a dvojice úředníků z Úřadu vlády.

"V této chvíli čekáme, jak se k tomu postaví orgány činné v trestním řízení a soud, nebudeme se k tomu vyjadřovat, dokud nebudeme mít stanovisko těchto orgánů," řekl Aktuálně.cz předseda komise Bohumil Chalupa z hnutí ANO.

Pohůnkův obhájce Michal Hráský se ve stížnosti podané loni v prosinci odvolával na ustanovení zákona, který uvádí, že "kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství vykonává Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje zvláštní kontrolní orgán", tedy právě komisi pro kontrolu zpravodajství.

Podle Hráského tak vyšetřováním kauzy civilní policií došlo k porušení zákona. Jenže pokus Pohůnkovy obhajoby zpochybnit vyšetřování nevyšel.

"Je to stížnost a my nejsme vyšetřovací orgán. Nějaký názor na to máme, ale ani nemáme prostředky k tomu, abychom se k té věci nějakým způsobem postavili a zjišťovali, zda to je, nebo není správně," sdělil Chalupa s tím, že svůj názor na to, zda vyšetřování rozvědčíků proběhlo, jak mělo, neprozradí.

Obhajoba plukovníka Pohůnka se však nevzdává. „V pondělí na GIBS budeme podávat rozbor, který pošleme komisi na vědomí. Popisujeme v něm jednání policie, které je shodné s tím, co měli udělat vojáci, tedy že na někoho platí zákon a na někoho ne,“ uvedl Pohůnkův advokát Hráský bez dalších podrobností.

Preventivní opatření

Podle Chalupy již komise řešila také stav, v jakém se rozvědka po červnovém skandálu ocitla.

"Zabývali jsme se tím, zda je služba v pořádku, což obecně je, ale došlo k selhání jedinců, což se stejně ošetřit nedá, legislativa je v pořádku," řekl Chalupa.

Přitom předešlá komise, která skandál kolem zneužití rozvědky řešila již v červnu minulého roku, konstatovala, že je třeba změnit zákonnou úpravu pro činnost vnitřní kontroly zpravodajství.

To však podle Chalupy není třeba. „Ředitel služby již přijal opatření, chystáme výjezdní zasedání, kde budeme s nimi seznámeni,“ uvedl. Bližší popis zmíněných opatření však odmítl. "Jsou to opatření preventivního charakteru, ale to není určeno veřejnosti," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy