Předpověď na příštích sedm dní je pro většinu republiky jasná: dávejte pozor, hrozí požár. Ve čtvrtek platí vysoké požární riziko zhruba pro polovinu republiky. Ve střehu ale budou muset být lidé po celý týden a není vyloučeno, že se výstraha přenese i do dalšího období.
Taková výstraha není ničím výjimečným během června, července nebo srpna. Jenže už je začátek září a varování stále neustávají. To se v historii samostatného Česka ještě nikdy nestalo. "Situace je jiná, než jsme zvyklí. Zdá se, že letos je situace opravdu nejhorší," potvrzuje klimatolog Miroslav Trnka z Akademie věd.
Stačí se podívat jen na pár posledních dní. Celkem čtyři dny hasiči likvidovali požár v Městečku Trnávce na Svitavsku. V neděli zase hořelo devět hektarů lesa v pražském Radotíně. A v pondělí hasiči bojovali s požárem v neprostupném terénu, který nechtěně založil starší muž při pálení trávy.
Probíhá letecké hašení z vrtulníku Black Hawk pomocí bambi vaku. pic.twitter.com/HffmeW7JiI
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) September 1, 2024
A i nyní jsou podmínky pro šíření požáru ideální. Přispěla k tomu souhra několika okolností. "Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly, nebo začínají usychat," říká Trnka.
K tomu je poměrně větrno a mimořádně horko. Začátek září je neobvykle tropický, teploty stále stoupají nad třicítku. "Je dost pravděpodobné, že minimálně na jižní Moravě toto září překoná rekord čtyř tropických dnů, které byly v Brně zaznamenány v roce 1973," doplňuje klimatolog.
Neobvyklé je také to, po jak dlouhou denní dobu bude riziko požárů trvat. Dříve byly obvyklé asi tři hodiny denně, dnes platí od oběda až do pozdních odpoledních hodin.
Odborníci i hasiči tak doporučují zvýšenou opatrnost. "Při práci v terénu je třeba mít jistotu, že jsou stroje a vybavení v pořádku, že nejiskří a nemají technické problémy. Požár může typicky způsobit třeba zadřená brzda," říká Trnka.
Pro běžné občany platí typická doporučení, jako je opatrné nakládání s ohněm, a to třeba i při grilování. Každé ohniště je pak třeba řádně uhasit. I tato zdánlivě banální opatření riziko požáru silně snižují. "Pokud jsme si vědomi, že riziko je větší, tak paradoxně může vést k tomu, že počty požárů klesnou, protože jsme opatrnější," říká klimatolog.
Dnes jde sice o výjimečnou situaci, do budoucna ale hrozí, že se s podobnými extrémy budeme vlivem oteplování v září setkávat častěji. "Požární sezona bude začínat a končit dříve. Počet dnů s požárně příznivým počasím se zvýší, a to poměrně výrazně," říká.
"Nejvíce se situace změní ve středních nadmořských výškách, kde byly dříve požáry vegetace neobvyklé, v souhře klimatických podmínek budou sušší a náchylnější k šíření požáru," předvídá Trnka na základě klimatických modelů. Konkrétně zmiňuje třeba oblast Vysočiny a různá předhůří.
K tomu přispívají nejen teplejší období na jaře a na podzim, ale i v zimě. Sněhu zvláště ve středních polohách ubývá, spadané listí tedy tak rychle nezetlí. Místo toho na jaře proschne a vzniká tak nová vrstva biomasy, díky které se pak plameny snáze šíří.