Podpoříme Putnu a titul nepřijmeme, zvažují akademici

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 5. 2013 14:29
Výzvu studentů zatím podepsalo 7 z 64 nominovaných akademiků
Martin C. Putna.
Martin C. Putna. | Foto: ČTK

Praha - Spor ohledně nejmenování Martina C. Putny profesorem získává další rozměr. Studentští aktivisté totiž vyzvali desítky akademiků, aby na protest proti vyřazení Putny nepřebírali od prezidenta Miloše Zemana profesuru.

Zatím sedm akademiků se rozhodlo, že pokud se situace nevyřeší, na slavnostní ceremoniál, který se má odehrát 11. června v Karolinu, nedorazí. Někteří akademici výzvu odmítli, mnoho jich ale podporu zvažuje a čeká na další vývoj situace.

"Z výzvy studentů mám radost a rozhodně ji vyslyším," řekl Lidovým novinám docent Univerzity v Palackého v Olomouci Jaroslav Doležel, který má profesuru získat v oboru molekulární biologie a genetiky.

"Ano, s výzvou se ztotožňuji," odpověděl František Štěpánek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Mezi signatáři je například také docentka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK). "Pokud pan prezident nezmění svůj názor, nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně nebo v komunikaci s představiteli Univerzity, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," uvedla.

"Pokud se ty důvody nevyjasní...tak to znamená, že by se ostatní kandidáti takové slavnosti neměli účastnit," sdělil také prorektor UK a další z navržených na profesuru Martin Prudký z evangelické teologické fakulty.

Bezprecendentní krok

Otevřený dopis na podporu Putny podepsal také kardiolog Miloš Táborský z Univerzity Palackého v Olomouci. "S ohledem na obecné principy akademické svobody s daným postojem a jednáním prezidenta zásadně nesouhlasím," uvedl Táborský. Konkrétnější ke svému dalšímu postupu však být nechtěl.

O podobném kroku uvažuje i Milan Tvrdík, expert na germánské jazyky a literaturu na UK nebo Jan Malík z 1. lékařské fakulty UK.

"Zásah prezidenta Zemana do VŠ autonomie je bezprecedentní. Mrzí mne to o to více, že v listopadu 1989 jsem jej přivítal spolu s dalšími stávkujícími studenty na naší fakultě, kde měl velmi hezký projev - o ekonomii  i potřebě svobodného školství," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Malík.

První krok ale podle něj musí udělat vedení univerzity. "Také prezident by měl dostat čas si vše 'rozmyslet'," dodává.

Akademici: Věříme v úspěch středeční schůzky

Právě v úspěch středeční schůzky Zemana a rektora UK Václava Hampla spoléhají i další docenti.

"Věřím v rozumný konsenzus těch, kteří mají na rozdíl ode mne fakta pro svá rozhodování k dispozici," řekl například docent Jan Harrer z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

Mnoho akademiků se tak rozhodne podle toho, jaké stanovisko vedení UK po tomto setkání zaujme.

"Doufám, že po schůzce pana rektora s panem prezidentem se vše skončí tím, že pan prezident couvne. Je to jediné rozumné řešení. Pokud ke smíru nedojde, je nezbytné postupovat koordinovaně v rámci Univerzity Karlovy. Její stanovisko budu akceptovat," uvedl například Antonín Šimůnek z 1. lékařské fakulty UK.

Putna? Neznám

"Obecný názor je takový, že postiženým subjektem je UK (jde především o znevážení práce vědecké rady a dalších grémií), a tudíž je nezbytné podnikat kroky jako celek," vysvětluje David Storch, docent Přírodovědecké fakulty UK.

"Plyne z toho, že pokud budu nějaké kroky podnikat, a dovedu si představit i odmítnutí převzetí profesorského titulu, tak jedině v součinnosti s představiteli UK, jinými slovy, s plným vědomím pana rektora," dodal s tím, že se i v opačném případě plně podřídí rozhodnutí vedení UK.

Většina akademiků si ovšem pro titul přijde. "Neznám názor pana prezidenta. A neznám pana docenta Putnu, takže se k výzvě nepřipojím. Půjdu tam a převezmu si diplom," řekl například LN Petr Svoboda z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Převzít profesorský titul přijede i Štefan Barcík z lesnické fakulty ČZU v Praze nebo Jiří Řehák z lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

"Je to do určité míry věc pana Putny a pana prezidenta, aby se to nějak vyřešilo," myslí si třeba Štefan Barcík z České zemědělské univerzity s tím, že na ceremoniál určitě půjde.

Diplom přijde poštou

Podporu Putnovi vyjadřují i další akademici, například děkan filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach dnes v otevřeném dopise uvedl, že pokud by prezident na svém postoji trval, je jeho škola odhodlána akademické svobody a svobodu slova bránit.

Na podporu Putny protestovali v pondělí studenti fakulty humanitních studií UK, další protest je naplánován na čtvrtek přímo u Hradu. Krok prezidenta odsoudili i politici napříč politickým spektrem.

Pokud se adepti na profesuru nezúčastní slavnostního jmenovacího ceremoniálu, který je naplánován na 11. června, diplom si mohou převzít později nebo jim jej může ministerstvo poslat například poštou.

 

Právě se děje

Další zprávy