Podnikatel Tykač podal stížnost na obnovu jeho stíhání

ČTK ČTK
3. 4. 2013 15:40
Tykač argumentuje proti svému stíhání nedostatečnými důkazy a svědeckými výpověďmi
Pavel Tykač.
Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Brno - Miliardář Pavel Tykač podal ústavní stížnost kvůli obnově trestního stíhání v kauze vytunelovaných CS fondů.

Obnovu loni povolil Městský soud v Praze, letos v lednu jeho rozhodnutí potvrdil pražský vrchní soud.

Právě proti verdiktu odvolacího soudu směřuje ústavní stížnost, řekl mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Vlastimil Göttinger. Tykač čelí podezření z podvodu.

Z CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun.

Soud stížnost obdržel koncem minulého týdne. Tykač argumentuje porušením řady základních práv, poukazuje na údajně nedostatečné důkazy a svědecké výpovědi.

Jako soudkyně zpravodajka dostala stížnost na starost Dagmar Lastovecká. Délku rozhodování ÚS nelze předjímat, obvykle stížnosti řeší několik měsíců, výjimečně i několik let.

Budou noví svědci a možná i důkazy

Kauzu loni znovu otevřela výpověď podnikatele Františka Buška, dříve známého pod jménem Chobot.

Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži - někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů.

Bušek tehdy mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil.

Vzhledem k Buškovu svědectví pak žádalo státní zastupitelství obnovu řízení v případu Tykače, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze. Uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné.

Výslechy dalších svědků prý mohou přinést nové důkazy. Soudy také v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let.

Podle městského soudu nelze vyloučit, že byli pouze loutkami v rukou někoho jiného.

Dalším novým svědkem je muž z Německa, který vypověděl, že se podílel na správě peněz vyvedených z CS fondů do zahraničí. Tykač oba svědky označil za nevěrohodné, případně zmanipulované. Mají totiž kriminální minulost.

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky.

Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.

CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest, Tykač byl jejím spolumajitelem. Podnikatel podezření z podvodu opakovaně popřel.

Tykačovo jméno zaznívá také v souvislosti s vyšetřováním v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), nyní Czech Coal.

Kromě české policie privatizaci již roky prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tykač je považován za spolumajitele Czech Coal.

 

Právě se děje

Další zprávy