Podívejte se: To jsou největší znečišťovatelé

Pavel Baroch
17. 10. 2007 16:35
Největšími znečišťovateli se stávají chemičky
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvíce látek, které vyvolávají nebo mohou vyvolávat rakovinu, už druhý rok po sobě vypustila společnost Deza z Valaškého Meziříčí. Rekordmanem v emisích látek, které mohou způsobit neplodnost se po Třineckých železárnách stal Mittal Steel Ostrava.

Ekologická organizace Arnika zveřejnila už potřetí seznam největších znečišťovatelů, který vychází z údajů z takzvaného integrovaného registru znečišťování a který je veřejně přístupný na www.irz.cz.

Černé listiny nejšpinavějších podniků

Tato databáze, kterou provozuje Česká informační agentura životního prostředí CENIA, umožňuje sestavit podle různých kritérií vlastní žebříčky největších znečišťovatelů - například seznam firem, které vypustily nejvíce drobného prachu či oxidu uhličitého.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Neumožňuje však vytvořit složitější tabulky, zkombinovat různé látky, které mají podobné vlastnosti a mohou například způsobovat rakovinu. Proto Arnika po třech týdnech od zveřejnění loňských údajů v registru znečišťování připravila vlastní "černé listiny".

  • Žebříčky největších znečišťovatelů - podívejte se ZDE

Tabulky zároveň umožňují porovnat, kdo oproti minulým letům postoupil na přední místa nebo neopak ze seznamu největších znečišťovatelů vypadnul - třeba proto, že podnik namontoval účinnější technologii.

Chemičky stoupají vzhůru

Letošní tabulky přinesly i tento poznatek: Na vyšší místa v žebříčcích se oproti minulým rokům dostaly chemičky, které vytlačily například elektrárny. Na předních místech figuruje například neratovická Spolana, která "boduje" v kategoriích rakovinotvorné látky mutagenní látky nebo látky poškozující ozónovou vrstvu Země.

"Svůj výrazný podíl na znečišťování životního prostředí si i nadále udržují severomoravské hutě a elektrárny ČEZ spalující hnědé uhlí," poznamenal Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Dodal, že největší znečišťovatelé sídlí v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Po nich následují střední Čechy.

Mezi první pětkou je nejčastěji Mittal Steel Ostrava

V první pětce "nejšpinavějších" podniků v žebříčcích, které podle různých vlivů na lidské zdraví a životní prostředí sestavila Arnika, se nejčastěji objevil ostravský hutní kolos Mittal Steel.

Vypustil například nejvíce oxidu uhelnatého, který může způsobovat neplodnost, anebo je druhým největším producentem skleníkových plynů a dioxinů. Figuruje i na pátém místě mezi podniky, které vypouštějí nejvíce rakovinotvorných či pravděpodobně rakovinotvorných látek.

Arnika ovšem poznamenala, že za některé vysoké hodnoty Mittal Steel Ostarva až tak nemůže. Podnik se totiž sloučil s Vysokými pecemi Ostrava, které ještě vloni poskytovaly údaje do registru znečišťovatelů samostatně.

Analýza registru přinesla i pozitivní trendy. "Z žebříčků největších znečišťovatelů zmizelo například několik provozů, které výrazně omezily vypouštění škodlivých látek," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Jde například o nábytkářskou firmu Tusculum Rousínov, která nahradila škodlivá lepidla jiným přípravkem. Výrazně omezily množství rakovinotvorných látek společnosti Deza Valašské Meziříčí i Ivax Pharmaceuticals. I tak oba podniky zůstaly na prvních místech v této kategorii.

Spolana a Prunéřov znečišťování zvýšily

"Jsme rádi, že se rigistr ukazuje jako účinný nástroj, který motivuje podniky snižovat množství vypouštěných škodlivin," poznamenal Petrlík.

Dodal, že to ovšem neplatí pro všechny. Například Spolana Neratovice či hnědouhelná elektrárna Prunéřov znečišťování zvýšily.

 

Právě se děje

Další zprávy