Řeky jsou rok od roku čistší. Vloni to ale neplatilo

Pavel Baroch
1. 10. 2007 11:40
Znečišťování toků od roku 1990 výrazně klesá

Praha - Za posledních sedmnáct let se sice české řeky výrazně vyčistily, loňský rok byl ovšem výjimkou. Do vodních toků vyteklo více škodlivin.

"Ve srovnání s rokem 2005 se v roce 2006 mírně zvýšilo znečišťování vod a nastal tak obrat dlouhodobě příznivého trendu," konstatuje se ve zprávě o loňském stavu životního prostředí, kterou zanedlouho projedná vláda a kterou už má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Dokument uvádí, že se vloni o několik procent zvýšilo znečišťování vodních toků v kategorii nerozpuštěných látek nebo rozpustných anorganických solí, které vypouštějí například průmyslové podniky.

"Z dlouhodobého hlediska je však trend vývoje vypouštěného znečištění pozitivní," připomíná se ve zprávě, kterou na základě údajů Výzkumného ústavu vodohospodářského a dalších institucí zpracovala česká informační agentura životního prostředí CENIA. V některých ukazatelích kleslo mezi lety 1990 a 2006 vypouštěné znečišťování o více než devadesát procent.

Losos
Losos | Foto: Aktuálně.cz

Do Labe se vrátil losos

Důkazem výrazného ozdravění českých toků je například to, že se do Labe, respektive jeho přítoků, vrátili po desetiletích lososi.

Pravdou je ovšem i to, že také české řeky přispívají k tomu, že Dunaj patří podle Světového fondu na ochranu přírody mezi deset nejohroženějších řek světa. Do evropského veletoku totiž tečou škodliviny řekou Moravou.

"Znečištění vody je hlavním problémem v povodí Dunaje," stojí v oficiálním prohlášení vědecké výpravy, která nedávno vyplula na Dunaj. Jejím cílem je zabránit tomu, aby se z živé řeky nestala pouhá stoka pro lodní dopravu.

Výrobce buničiny spotřeboval víc chemie

Ekologická zpráva zmiňuje, že výrazně více škodlivin vloni vypustila společnost Biocel Paskov, která vyrábí buničinu. Podnik stojí na břehu řeky Olešná, která se jen o kousek dál vlévá do Ostravice.

Biocel Paskov
Biocel Paskov | Foto: biocel.cz

Mluvčí Martina Konečná vysvětlila, že kvůli mimořádně dlouhé a studené zimě musela firma zpracovat více čerstvého dřeva. A nevyzrálé dřevo vyžaduje při zpracování větší množství chemikálií. Na zvýšeném množství vypouštěných škodlivin se podepsala i přestavba části technologie v továrně.

"Přesto jsme všechny limity splnili. Letos jsme se zase vrátili na úroveň před rokem 2006, který byl výjimečný," řekla Aktuálně.cz Konečná.

Za výrazné omezení znečištění naopak zpráva "chválí" především Lovochemii Lovosice, která leží u Labe. "Rekonstruovali jsme čistírnu odpadních vod," vysvětlila mluvčí chemičky Irena Vodičková.

Méně škodlivin odteklo do řek také z některých měst. Zpráva zmiňuje Klášterec nad Ohří a Ústí nad Labem, kde byla zrekonstruovaná tamní kanalizační síť.

Nejčistší: Jizera, Metuje, Otava, Ohře

Právě řeky, které protékají kolem průmyslových komplexů patří mezi nejšpinavější toky v zemi.

"Mezi více znečištěné patří málo vodné toky protékající průmyslovými aglomeracemi nebo oblastmi s intenzivním hospodářstvím," uvádí se ve Zprávě o stavu životního prostředí v roce 2006.

Mezi tyto řeky patří i dolní tok Ostravice, Lužnice a Svratky, Rakovnický potok, Haná, Litava, Chodovský potok nebo Bílina. Právě Bílina je dlouhodobě označována za nejšpinavější tok v zemi. Řeka doplácí na to, že v celé své délce od Jirkova až do soutoku s Labem prochází nejprůmyslovější oblastí republiky.

Do opačné kategorie nejčistších toků patří kromě horských říček a horních toků některých řek také Jizera, Metuje, Otava a Ohře, které jsou poměrně málo znečištěné v celém svém toku.

Foto: Aktuálně.cz

Havárií vloni o něco ubylo

Česká inspekce životního prostředí vloni evidovala 205 havarijních znečištění vod, což je o 59 méně než o rok před tím. Bezmála v polovině případů šlo o znečištění ropnými látkami, a to při dopravě těchto produktů.

Nejvážnější havárií v loňském roce byl únik asi 400 kilogramů kyanidu z Draslovky Kolín, kdy bylo v lednu 2006 otráveno více než osmdesát kilometrů Labe. V řece tehdy zahynulo přibližně deset tun ryb. Podnik za to dostal pokutu dva miliony korun.

Draslovka ovšem vloni patřila do menší skupiny těch, u nichž úřady prokázaly jejich vinu za havarijní znečištění vodního toku. "Původce se nepodařilo zjistit u 66,4 procent případů, přičemž v roce 2005 to bylo v 62 procentech," uvádí se v ekologické zprávě pro vládní kabinet.

 

Právě se děje

Další zprávy