Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.
Z hotelu Esplanade, kde byl ubytovaný, zmizel charitativní pracovník a poradce OSN pro uprchlíky Charles Jordan 16. srpna 1967 dvě hodiny před půlnocí, aniž by to kdokoliv ze zaměstnanců včetně recepčních postřehl. Snad odešel nějakým bočním vchodem, což je poměrně zvláštní. Jeho stopa končí u hotelu v Jindřišské ulici, kam si šel koupit americké noviny. Jeho tělo o čtyři dny později nalezl rybář o půldruhého kilometru dál ve Vltavě.
Příslušník komunistické Státní bezpečnosti Josef Frolík, který v roce 1969 uprchl na Západ, později vylíčil, jak se na Jordana kousek od hotelu vrhli čtyři muži a vecpali ho do přistaveného auta, které patřilo diplomatovi z egyptského velvyslanectví. Akci prý přitom z úkrytu sledovalo jedenáct zpravodajců československé kontrarozvědky ozbrojených pistolemi a samopaly. O tom, že Jordana zamýšlelo zlikvidovat arabské komando již v Bukurešti, je údajně s lehkým předstihem upozornila sovětská KGB.
Státní bezpečnost by únos dokázala snadno překazit, ale podle Frolíka nezasáhla, protože nechtěla narušit upevňující se československo-arabské vztahy, potažmo ohrozit zbrojní dodávky, které od nás na východ po šestidenní válce plynuly. Toto svědectví komunistického špiona má však jisté trhliny.
Oficiální policejní vyšetřování smrti Charlese Jordana se vleklo měsíce, ale stále se nedařilo najít rozhodující důkaz či svědectví. V polovině prosince vyšetřovatele zneklidnila zpráva, že nedaleko Curychu za podivných okolností zemřel profesor Ernest Hardmeyer z Ústavu soudního lékařství Curyšské univerzity, který Jordanovu mrtvolu na přání amerického velvyslanectví pitval. Švýcarský lékař byl nalezen umrzlý v lesíku deset metrů od svého nepoškozeného auta. A česká policie ve smrti Hardmeyera a Charlese Jordana spatřovala shodné rysy…
Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:
Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.