Proměna citlivého fotografa Šumavy v bezohlednou bestii. Vězni v lágru ho podřízli

Pavel Švec Pavel Švec
3. 6. 2024 9:21
V říjnu 1943 vypuklo v nacistickém vyhlazovacím táboře na východě Polska Sobibor povstání. Tři sta vězňů využilo zmatku a z tábora uprchlo. Naprostou většinu ale nacisté postupně polapili a zabili. Posléze byl tábor zrušen. I tak zde nacisti povraždili na čtvrt milionu lidí. Vzbouřenci byli velmi dobře organizovaní a zlikvidovali dvanáct dozorců. Mezi nimi i Josefa Wolfa, rodáka z jižních Čech.
Podivné zločiny - Josef Wolf | Video: Pavel Švec

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Josef Wolf a jeho bratr Franz pocházeli z rodiny slavného fotografa a i oni na práci otce, která spadala do období meziválečného Československa, navázali. Ústředním regionem, který zachycovali na svých snímcích, byla Šumava a její podhůří.

Jenže na konci 30. let vyvolal Adolf Hitler válku do té doby nepředstavitelných rozměrů. Agresivita třetí říše s mírným předstihem zasáhla československé pohraničí, Šumavu nevyjímaje. Bratři, kteří na svých snímcích prokazovali mimořádný cit a smysl pro romantiku, se náhle zaprodali zlu. Zda převážil strach z postihu nacistických úřadů, vypočítavost nebo přesvědčení, už dnes těžko posoudíme.

Tím se dostáváme do okamžiku, kdy se prolíná život bratrů Wolfových s mašinerií holokaustu. Vyústěním jsou dramatické okamžiky v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor v jihovýchodním Polsku, kde Josef Wolf mladší, hlavní postava tohoto příběhu, padl do smrtící pasti. Zaslouženě.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy