reklama
 
 

Pochybných studentů v Plzni je 39, říká rektor

26. 10. 2009 15:18
Vedení univerzity zjistilo, že u 39 studentů, kteří získali titul Mgr., chybí doklady o předchozím studiu

Praha/Plzeň - Vedení Západočeské univerzity zjistilo, že pochybnosti o řádném studiu na právnické fakultě v Plzni trvají u 39 studentů.

Právě takový počet jich absolvoval magisterský program v období kratším, než je běžné, a zároveň nejsou na univerzitě k nalezení doklady o tom, že by předtím studovali na jiné škole.

"Pracovní skupina k tomu určená nenašla u 39 studentů relevantní doklady o jejich předchozím studiu," řekl v pondělí online deníku Aktuálně.cz rektor univerzity Josef Průša. "Je nutno provést další šetření. Budeme žádat školy, na kterých měli údajně studovat, o spolupráci."

Výsledky zkoumání podezřelých studentů v Plzni tak nejsou podle rektora ještě zcela uzavřeny. "Zda budeme odebírat tituly, v tom budeme mít jasno nejpozději do jara," uvedl.

U dalších 46 studentů, u nichž nebylo v evidenci uvedeno předchozí studium, kontrola neprokázala nesrovnalosti.

Diplomku jsem otrocky opsal

Nestandardní postup nejnověji přiznal i dlouholetý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman. Ten podle svého právníka Radka Ondruše bakalářskou práci "otrocky opsal".

Ondruš spolu s klientem počká na verdikt univerzity, která rozhodne, co dál. Případ je podle Ondruše selháním systému na fakultě, opsané bakalářské práce si prý měli všimnout její vedoucí i oponent.

Titul za měsíc

Jedním ze studentů, kteří patří mezi zmíněný počet podezřelých, patří například Jan Harangozzo. Podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz získal magisterský titul během jednoho měsíce.

Na školu byl přijat tehdejším děkanem Milanem Kindlem s tím, že předtím studoval na VŠ Jana Ámose Komenského v Bratislavě. Jenže doklady o jeho předchozím studiu na fakultě nejsou.

Na Plzeňské právnické fakultě získalo magisterský titul v době kratší než 5 let na 400 studentů. U 91 z nich bylo v databázi uvedeno, že neabsolvovali předchozí studium.

Při zkoumání však vedení univerzity zjistilo, že 6 z nich bylo v Plzni v rámci výměnného programu Erasmus. A u 46 se nakonec podařilo prokázat předchozí studium.

Prozatímní děkan Jiří Pospíšil nechtěl rektorem zveřejněné závěry komentovat. "Zatím se provedlo pouze první roztřídění, kde označili studenty, u kterých mohly být opravdu problémy," konstatoval děkan. "Ale chci upozornit, že to nejsou konečné závěry. Jsme na počátku toho šetření."

Poměry na fakultě nyní zkoumá také Akreditační komise, ta by hodnocení školy měla uzavřít na konci listopadu.

autor: Eliška Bártová | 26. 10. 2009 15:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama