Pochybných studentů v Plzni je 39, říká rektor

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 10. 2009 15:18
Vedení univerzity zjistilo, že u 39 studentů, kteří získali titul Mgr., chybí doklady o předchozím studiu
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Plzeň - Vedení Západočeské univerzity zjistilo, že pochybnosti o řádném studiu na právnické fakultě v Plzni trvají u 39 studentů.

Právě takový počet jich absolvoval magisterský program v období kratším, než je běžné, a zároveň nejsou na univerzitě k nalezení doklady o tom, že by předtím studovali na jiné škole.

"Pracovní skupina k tomu určená nenašla u 39 studentů relevantní doklady o jejich předchozím studiu," řekl v pondělí online deníku Aktuálně.cz rektor univerzity Josef Průša. "Je nutno provést další šetření. Budeme žádat školy, na kterých měli údajně studovat, o spolupráci."

Výsledky zkoumání podezřelých studentů v Plzni tak nejsou podle rektora ještě zcela uzavřeny. "Zda budeme odebírat tituly, v tom budeme mít jasno nejpozději do jara," uvedl.

U dalších 46 studentů, u nichž nebylo v evidenci uvedeno předchozí studium, kontrola neprokázala nesrovnalosti.

Diplomku jsem otrocky opsal

Nestandardní postup nejnověji přiznal i dlouholetý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman. Ten podle svého právníka Radka Ondruše bakalářskou práci "otrocky opsal".

Ondruš spolu s klientem počká na verdikt univerzity, která rozhodne, co dál. Případ je podle Ondruše selháním systému na fakultě, opsané bakalářské práce si prý měli všimnout její vedoucí i oponent.

Titul za měsíc

Jedním ze studentů, kteří patří mezi zmíněný počet podezřelých, patří například Jan Harangozzo. Podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz získal magisterský titul během jednoho měsíce.

Na školu byl přijat tehdejším děkanem Milanem Kindlem s tím, že předtím studoval na VŠ Jana Ámose Komenského v Bratislavě. Jenže doklady o jeho předchozím studiu na fakultě nejsou.

Na Plzeňské právnické fakultě získalo magisterský titul v době kratší než 5 let na 400 studentů. U 91 z nich bylo v databázi uvedeno, že neabsolvovali předchozí studium.

Při zkoumání však vedení univerzity zjistilo, že 6 z nich bylo v Plzni v rámci výměnného programu Erasmus. A u 46 se nakonec podařilo prokázat předchozí studium.

Prozatímní děkan Jiří Pospíšil nechtěl rektorem zveřejněné závěry komentovat. "Zatím se provedlo pouze první roztřídění, kde označili studenty, u kterých mohly být opravdu problémy," konstatoval děkan. "Ale chci upozornit, že to nejsou konečné závěry. Jsme na počátku toho šetření."

Poměry na fakultě nyní zkoumá také Akreditační komise, ta by hodnocení školy měla uzavřít na konci listopadu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy