Titulem z rychlopráv se chlubí i europoslankyně Andrea

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 10. 2009 15:20
Rigorózní práce Andrey Češkové není ve fakultní knihovně k dispozici
Foto: Jan Langer

Praha - Čerstvá europoslankyně Andrea Češková (ODS) podle informací Aktuálně.cz získala v roce 2005 titul JUDr na plzeňské právnické fakultě.

Doktorkou práv se stala rok poté, co na téže fakultě vystudoval také její blízký přítel - starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS).

V obou případech jejich rigorózní práce ve fakultní knihovně chybí.

"Ano, získala jsem tam titul, ale víc vám k tomu neřeknu," reagovala europoslankyně Češková. "Všechny své práce mám k dispozici, i záznamy o zkouškách. O tom, že v knihovně má rigorózní práce není, nevím."

Na další otázky odmítla europoslankyně odpovídat s tím, že je zodpoví tiskový mluvčí pražské radnice Prahy 5. Mluvčí Radovan Myslík po zveřejnění článku odmítl na otázky odpovědět a vyhrožoval právníky.

"Neodpovím vám na ně a váš článek předám právníkům," řekl Myslík.

Kindl v dvojroli

Češková obhájila svoji práci Finanční hospodaření obcí a jejich daňové povinnosti se zaměřením na městské části hlavního města Prahy podle informací Aktuálně.cz v prosinci roku 2005.

V databázi fakultní knihovny však tato práce, stejně jako Jančíkova, chybí.

Doktorka práv, přítelkyně Jančíka a europoslankyně Andrea Češková
Doktorka práv, přítelkyně Jančíka a europoslankyně Andrea Češková | Foto: ODS

Jejími oponenty byl tehdejší děkan Milan Kindl a Jan Suchý, jenž pracuje v Kindlově advokátní kanceláři. Oba následně společně s Ivanem Tomažičem, jenž byl usvědčen z plagiátorství, byli v komisi, před kterou Češková práci obhajovala.

Titul současná europoslankyně získala v době, kdy byla uvolněnou, tedy placenou, zastupitelkou městské části Prahy 5, a kdy vedla finanční výbor radnice, v jejímž čele už tehdy stál další z plzeňských studentů Milan Jančík (ODS).

Češková do europarlamentu

Češková je Jančíkovou dlouholetou přítelkyní. Dodnes je zastupitelkou jím vedené městské části, předsedkyní finančního výboru, předsedkyní výboru pro evropskou integraci a členkou protikorupčního výboru.

Letos do té doby veřejnosti téměř neznámá Češková kandidovala do Evropského parlamentu, billboardy s její tváří, srdcem a nápisem Praha volí Andreu či I love Andrea zaplavily v té době Prahu. Češková nakonec post europoslankyně získala.

S Jančíkem vlastní firmu AndreaCE, která se ocitla v bankrotu. Po získání titulu JUDr se stala spolumajitelkou firmy Účetní a daňové služby Praha.

Jančíkova vstřícnost

Pražská usedlost Hřebenka, kterou Jančík pronajímá Harangozzovi
Pražská usedlost Hřebenka, kterou Jančík pronajímá Harangozzovi | Foto: Ludvík Hradilek

Milan Jančík je od roku 2002 členem dozorčí rady firmy Čermák, v jejímž představenstvu zasedá docent právnické fakulty v Plzni a na katedře vysoké školy v Karlových Varech Přemysl Raban.

Jančík působil také v akademické radě Vysoké školy Karla Engliše, jejímž majitelem byl až do letošního ledna Jan Harangozzo.

Ten získal titul na plzeňské fakultě ve stejném roce jako Jančík - zatímco Jančík údajně studoval čtyři roky, Harangozzo podle zjištění Aktuálně.cz získal titul během dvou měsíců.

Harangozzovy vztahy se „spolustudentem" z plzeňských práv Jančíkem přinesly rok poté, co Haragonzzo dostudoval, své plody.

Praha 5 pod vedením Jančíka totiž pronajala Haragonzzově soukromé vysoké škole 530 metrů čtverečních za nezvykle nízký nájem 167 tisíc korun ročně prostory v pražské usedlosti Hřebenka.

Před rokem pak Jančík umožnil, aby na Hřebence měly sídlo další čtyři firmy, v nichž Harangozzo figuruje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy