Poche si vzpomněl, že psal SMS pražské političce. Místa na kandidátce jsem ale nesliboval, brání se

Jiří Pšenička
28. 6. 2018 21:10
Kandidát na post ministra zahraničí Miroslav Poche přestal zapírat, že před dvěma týdny psal své kolegyni z pražské ČSSD Haně Novákové. Chtěl, aby při jednání zastupitelstva hlasovala pro zachování Prahy jako jednoho velkého volebního obvodu.
Miroslav Poche.
Miroslav Poche. | Foto: ČTK

Praha - Sociálnědemokratický europoslanec Miroslav Poche přestal zapírat, že před dvěma týdny přesvědčoval svou stranickou kolegyni a pražskou zastupitelku Hanu Novákovou, aby při jednání zastupitelstva hlasovala pro zachování Prahy jako jednoho velkého volebního obvodu.

"Přiznávám, že jsem se zmýlil," uvedl Poche poté, co redakce Aktuálně.cz zveřejnila SMS, kterou Novákové těsně před klíčovým hlasováním poslal.

Sms zpráva
Sms zpráva | Foto: Aktuálně.cz

Ze zprávy jasně vyplývá, že politicky velmi vlivný Poche chtěl hlas od Novákové vyhandlovat za dodatečné zařazení jejího manžela, starosty Prahy 10 Vladimíra Nováka, na kandidátku pro podzimní komunální volby. A to nejen v Praze 10, ale i na magistrát.

Poche přitom původně tvrdil, že s Novákovou nemluvil už několik let a nemá na ni ani telefonní kontakt. Navíc prý byl v době hlasování ve Štrasburku, a proto neměl možnost Novákovou jakkoliv ovlivňovat.  

Teď své původní prohlášení změnil. "Na tu esemesku jsem zapomněl. Telefonní číslo jsem na ni původně neměl, někdo mi ho musel dát," vybavil si nakonec pár dnů starou komunikaci muž, který za ČSSD stále aspiruje na funkci ministra zahraničí v nové Babišově vládě.

Dokonce si vzpomněl, že si s Novákovou v den posledního jednání zastupitelstva (14. června) vyměnili více zpráv. "Potom ještě proběhly během deseti minut dvě SMS loučícího charakteru," uvedl politik. Už také netvrdí, že s Novákovou nemluvil několik let. "Novákovou jsem podle mě neviděl minimálně rok," říká nyní.

Redakci Aktuálně.cz zajímalo, jak je vůbec možné, že lidem ve straně slibuje místa na kandidátkách, když v rámci pražské ČSSD nemá žádnou funkci, je pouze řadovým členem v Praze 3. "Já jsem nikomu nic nesliboval," tvrdí ale dál Poche, který se o této věci už nechtěl dál bavit. "Další diskusi považuji za nadbytečnou," uzavřel politik, který má na pražskou ČSSD stále silný neformální vliv.

Hana Nováková, bývalá pražská radní a také někdejší členka pražského krajského výkonného výboru ČSSD, na adresu Pocheho uvedla, že se s podobným chováním za dvacet let v politice nikdy nesetkala.

Prý ji rozčílilo, že Poche svůj slib o změně kandidátek nakonec stejně nesplnil, byť hlasovala podle jeho vůle. A ještě ji měl na celopražské stranické konferenci, která se konala hned následující den po hlasování zastupitelstva (v pátek 15. června), nazvat vyděračkou. Ona naopak tvrdí, že vydírání ze strany Pocheho čelila sama. Zatím neúspěšně od něj žádá omluvu.

"Že jsem vyděračka, veřejně prohlásil člověk, který bez jakéhokoliv oficiálního mandátu ovlivňuje hlasování zastupitelů magistrátu. Takto tlačil i na hlasování ohledně volebních obvodů. Slibuje místa na kandidátce v jednotlivých městských částech, slib ovšem neplní, kandidátky obsazuje svými lidmi," uvedla pro Aktuálně.cz a jako příklad uvedla Pochemu velmi blízkého Lukáše Rázla, který je v Praze 10 za ČSSD dvojkou kandidátky.  

Nenašel jsem žádný právní nástroj jak se bránit rozhodnutí prezidenta, říká nový náměstek prozatimního ministra zahraničí Miroslav Poche. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy