Počet vojáků hlídkujících v Brně a Ostravě se snížil o polovinu. Bezpečnostní opatření ale trvají

ČTK ČTK
20. 4. 2016 14:16
Po teroristických útocích v Bruselu Česko vyhlásilo první stupeň ohrožení terorismem a bylo povoláno 550 vojáků. Bezpečnostní rada státu souhlasila se snížením počtu vojáků a z Brna a Ostravy jich stovka odejde. Do Brna a Ostravy bylo původně nasazeno po stovce vojáků, v hlavním městě jich hlídkuje 350.
Ozbrojení vojáci působí ve smíšených hlídkách s policisty na letištích, nádražích a dalších místech, kde se pohybuje větší množství lidí. (Ilustrační foto)
Ozbrojení vojáci působí ve smíšených hlídkách s policisty na letištích, nádražích a dalších místech, kde se pohybuje větší množství lidí. (Ilustrační foto) | Foto: Libor Fojtík

Praha - Bezpečnostní rada státu souhlasila se snížením počtu vojáků, kteří po bruselských teroristických útocích slouží ve společných hlídkách s policisty. Celkem stovka vojáků odejde z Brna a z Ostravy. Po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem bylo kvůli bezpečnostním opatřením původně povoláno 550 vojáků.

Snížení počtu vojáků vzala bezpečnostní rada na vědomí na svém pondělním zasedání. "Bezpečnostní opatření trvají. Další vyhodnocení situace se uskuteční znovu za měsíc," sdělila Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

S nasazením vojáků po dobu dvou měsíců souhlasila vláda na svém mimořádném jednání 22. března, tedy v den bruselských útoků. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že Česko není v bezprostředním ohrožení terorismem.

Ozbrojení vojáci působí ve smíšených hlídkách s policisty na letištích, nádražích a dalších místech, kde se pohybuje větší množství lidí. Bezpečnostní opatření se vztahují také na jaderné elektrárny, některá velvyslanectví nebo pražské metro. Do Brna a Ostravy bylo původně nasazeno po stovce vojáků, v hlavním městě jich hlídkuje 350.

Migrační vlna nebyla zvládnutá, vše bylo podřízeno řešení humanitární krize a bezpečnostní aspekty byly potlačeny, říká Jiří Šedivý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy