Vojáci od rána nacvičují, jak rychle jsou schopni posílit policii a chránit českou hranici

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2016 15:57
Od úterní páté hodiny ranní cvičí vojáci z vybraných posádek obranu hranic České republiky. Podle ministra obrany Martina Stropnického jde čistě o prevenci a nácvik, které prověří připravenost vojáků a dojezdové časy k posílení policie. Armáda také od dubna navýšila počet vojáků v pohotovosti z původních 350 na 720 lidí.
Vojáci trénují ostrahu hranic. (Ilustrační foto)
Vojáci trénují ostrahu hranic. (Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vojáci z vybraných posádek od rána cvičí ostrahu státní hranice pro případ nenadálé krize nazvané Brána 2016. Cvičení začalo v 05:00 a má prověřit dojezdové časy k posílení Policie ČR. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji se ho účastní celkem asi 150 vojáků. "Do kasáren se vojáci začali vracet kolem 13:00, akce bude ukončena do 17:00," upřesnil  mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

"Cvičení je v gesci Pozemních sil Armády ČR. Jsou do něj zapojeni příslušníci sedmé mechanizované brigády 53. pluku průzkumu a elektronického boje a několik příslušníků z velitelství pozemních sil do řídícího štábu," řekl Šulc.

Vojáci mají k dispozici příslušnou dopravní techniku a pět vozidel Iveco. Armáda chce nacvičit takzvaný aktivační proces. "Bude provedena rekognoskace dojezdových tras do příjmových stanovišť Policie ČR a ověřena kalkulace času na dojezd," dodal mluvčí s tím, že bylo stanoveno šest míst, kam se měli vojáci dostat.

Armáda zvýšila počet vojáků v pohotovosti na 720

První místo, kam dorazili, byl podle Šulce krátce před 08:45 Frýdek-Místek. Ve Zlínském kraji mezi 09:30 a 10:00 dojeli do Uherského Brodu, Slavičína a Karolínky a v Jihomoravském krátce po 11:30 do Břeclavi a Hodonína.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ráno na svém twitteru zdůraznil, že se jedná pouze o prevenci a nácvik. Armáda od dubna zvýšila počet vojáků v pohotovosti z původních 350 na 720 lidí. Dalších 550 vojáků je zároveň nasazeno pro posílení policie při preventivní hlídkové činnosti v rámci opatření přijatých vládou po teroristických útocích v Bruselu.

Do cvičení na česko-slovenském pomezí jsou zapojeny i čtyři desítky vojáků opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Mluvčí pluku Petr Šiler řekl, že vojáci působí na východní hranici Česka. "Akce se týká průzkumu terénu v místech, kde by v budoucnu mohli zasahovat. Také ověřujeme dojezdové časy. Jde o rutinní záležitost," řekl.

"Asi 40 vojáků bylo vysláno i do Zlínského kraje," poznamenal náčelník štábu 7. mechanizované brigády Ctirad Gazda. Kromě ověření doby, za kterou vojáci k hranicím dorazí, se také mají seznámit s prostory a poznat se s veliteli oddělení cizinecké policie.

České ozbrojené složky v posledních měsících nacvičovaly ochranu hranic již několikrát. První akce se konala na konci září, kdy společně 800 vojáků a policistů kontrolovalo hranici s Rakouskem. V březnu pak policisté opět na hranici s Rakouskem simulovali situaci příchodu většího množství uprchlíků. Zaměřili se na kontroly běženců a fungování registračních míst.

Ostraha hranic a důležitých objektů je také jedním z témat dosud největšího cvičení členů armádních aktivních záloh, které začalo před měsícem. Postupně se na něm do druhé poloviny dubna ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku vystřídá několik set "záložáků".

Cvičit ochranu hranic začala armáda a policie v souvislosti s migrační vlnou. Připraveni chtějí být na její případné přesměrování do Česka. Loni do České republiky přišlo okolo 3500 migrantů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy