Vojáci od rána nacvičují, jak rychle jsou schopni posílit policii a chránit českou hranici

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2016 15:57
Od úterní páté hodiny ranní cvičí vojáci z vybraných posádek obranu hranic České republiky. Podle ministra obrany Martina Stropnického jde čistě o prevenci a nácvik, které prověří připravenost vojáků a dojezdové časy k posílení policie. Armáda také od dubna navýšila počet vojáků v pohotovosti z původních 350 na 720 lidí.
Vojáci trénují ostrahu hranic. (Ilustrační foto)
Vojáci trénují ostrahu hranic. (Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vojáci z vybraných posádek od rána cvičí ostrahu státní hranice pro případ nenadálé krize nazvané Brána 2016. Cvičení začalo v 05:00 a má prověřit dojezdové časy k posílení Policie ČR. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji se ho účastní celkem asi 150 vojáků. "Do kasáren se vojáci začali vracet kolem 13:00, akce bude ukončena do 17:00," upřesnil  mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

"Cvičení je v gesci Pozemních sil Armády ČR. Jsou do něj zapojeni příslušníci sedmé mechanizované brigády 53. pluku průzkumu a elektronického boje a několik příslušníků z velitelství pozemních sil do řídícího štábu," řekl Šulc.

Vojáci mají k dispozici příslušnou dopravní techniku a pět vozidel Iveco. Armáda chce nacvičit takzvaný aktivační proces. "Bude provedena rekognoskace dojezdových tras do příjmových stanovišť Policie ČR a ověřena kalkulace času na dojezd," dodal mluvčí s tím, že bylo stanoveno šest míst, kam se měli vojáci dostat.

Armáda zvýšila počet vojáků v pohotovosti na 720

První místo, kam dorazili, byl podle Šulce krátce před 08:45 Frýdek-Místek. Ve Zlínském kraji mezi 09:30 a 10:00 dojeli do Uherského Brodu, Slavičína a Karolínky a v Jihomoravském krátce po 11:30 do Břeclavi a Hodonína.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ráno na svém twitteru zdůraznil, že se jedná pouze o prevenci a nácvik. Armáda od dubna zvýšila počet vojáků v pohotovosti z původních 350 na 720 lidí. Dalších 550 vojáků je zároveň nasazeno pro posílení policie při preventivní hlídkové činnosti v rámci opatření přijatých vládou po teroristických útocích v Bruselu.

Do cvičení na česko-slovenském pomezí jsou zapojeny i čtyři desítky vojáků opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Mluvčí pluku Petr Šiler řekl, že vojáci působí na východní hranici Česka. "Akce se týká průzkumu terénu v místech, kde by v budoucnu mohli zasahovat. Také ověřujeme dojezdové časy. Jde o rutinní záležitost," řekl.

"Asi 40 vojáků bylo vysláno i do Zlínského kraje," poznamenal náčelník štábu 7. mechanizované brigády Ctirad Gazda. Kromě ověření doby, za kterou vojáci k hranicím dorazí, se také mají seznámit s prostory a poznat se s veliteli oddělení cizinecké policie.

České ozbrojené složky v posledních měsících nacvičovaly ochranu hranic již několikrát. První akce se konala na konci září, kdy společně 800 vojáků a policistů kontrolovalo hranici s Rakouskem. V březnu pak policisté opět na hranici s Rakouskem simulovali situaci příchodu většího množství uprchlíků. Zaměřili se na kontroly běženců a fungování registračních míst.

Ostraha hranic a důležitých objektů je také jedním z témat dosud největšího cvičení členů armádních aktivních záloh, které začalo před měsícem. Postupně se na něm do druhé poloviny dubna ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku vystřídá několik set "záložáků".

Cvičit ochranu hranic začala armáda a policie v souvislosti s migrační vlnou. Připraveni chtějí být na její případné přesměrování do Česka. Loni do České republiky přišlo okolo 3500 migrantů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy