S policisty budou v ulicích hlídkovat vojáci. Mohou i lustrovat podezřelé lidi

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
23. 3. 2016 21:00
Od středečního rána jsou v Česku k vidění společné hlídky policistů a vojáků. Armáda společně s policisty vytvoří kvůli spuštění prvního stupně teroristické hrozby skupinky, v nichž budou hlídkovat na strategických místech po následující dva měsíce. Ozbrojenci si také budou všímat podezřelých lidí pohybujících se na frekventovaných místech. Vojáci a policisté budou vybaveni pistolemi i samopaly. Co přesně mají v popisu práce, nechtějí zástupci policie z bezpečnostních důvodů sdělit.
Po útocích v Bruselu panují na pražském letišti zvýšené bezpečnostní podmínky.
Po útocích v Bruselu panují na pražském letišti zvýšené bezpečnostní podmínky. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Do ulic v Česku vyrazili hlídkovat policisté bok po boku s vojáky. Mají následující dva měsíce hlídat strategická místa. Souvisí to s bezpečnostní situací v Evropě po útocích v Bruselu.

Vojáci jsou rekrutovaní z bojových jednotek. Hlídky pražských policistů posílí členové 4. brigády rychlého nasazení, v Ostravě a v Brně vypomůžou vojáci ze 7. mechanizované brigády. S policisty vytvoří kvůli spuštění prvního stupně teroristické hrozby skupinky, v nichž budou hlídkovat na strategických místech po následující dva měsíce.

„Volíme útvary, které mají dostatečné kapacity a jsou v nejoptimálnějších dojezdových vzdálenostech. Obě dvě brigády jsou stěžejní brigády pozemních sil, co se týče schopností i kapacit,“ vysvětluje volbu mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Jde podle něj o vycvičené vojáky, kteří prošli poučením policie a nyní budou poslouchat její pokyny.

„Jsou podle rozhodnutí vlády vyčlenění pro posílení Policie ČR, takže spadají pod její velení. Ta jim bude určovat úkoly, které budou plnit, a místa, na kterých budou působit,“ říká mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Vojáci mají podobné zkušenosti z povodní nebo z opatření po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Na ulici tak lidé budou potkávat smíšené skupinky policistů s vojáky. Ti budou mít na sobě klasické vojenské stejnokroje s páskami s označením Policie ČR. Ozbrojení budou pistolemi i samopaly.

Voják bude mít stejné oprávnění jako policista

Co přesně mají v popisu práce, nechtějí zástupci policie z bezpečnostních důvodů sdělit. „Věnují ale zvýšenou pozornost čemukoli podezřelému – odložená zavazadla, kufry, neznámé předměty, kontrola odpadkových košů, různých úkrytů,“ vysvětluje mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Ozbrojenci si také budou všímat podezřelých lidí pohybujících se na frekventovaných místech. „Pokud budou podezřelého zevnějšku nebo budou mít u sebe podezřelý předmět, budou podrobováni kontrolám,“ doplňuje.

Nyní podle ní probíhají instruktáže, jak přesně budou vojáci s policisty práci koordinovat. „Voják bude mít stejné oprávnění jako policista. Občané se můžou setkat i s tím, že je například osloví i příslušník armády a bude po nich chtít například předložení dokladu totožnosti,“ doplňuje Zoulová.

Situace se pomalu vrací k normálu, ale pořád je město ochromené, lidem se nechce chodit ven, popisuje situaci novinářka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová | Video: Daniela Drtinová

Do pražských ulic podle ní vyjdou stovky policistů v běžném výkonu služby. "Hlídky jsou směrovány do nejfrekventovanějších míst, na základě vyhodnocení bezpečnostního rizika. Z taktických důvodů nechceme konkretizovat místa, ale logicky jsou to autobusová nádraží, metro, vlaková nádraží, obchodní centra a tak dále," přibližuje Zoulová.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 46 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy